Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Valorizace důchodů 2020: Zeman je pro růst důchodů a minimální mzdy, ne životního minima

Valorizace důchodů 2020: Zeman je pro růst!
Valorizace důchodů 2020: Zeman je pro růst!
Foto: Mikuláš Křepelka, EuroZprávy.cz

Prezident Miloš Zeman podporuje navýšení penzí a minimální mzdy. Naopak nesouhlasí s plánovaným růstem životního minima. Řekl to dnes novinářům při cestě z návštěvy Srbska.

Hlava státu teď dostane k podpisu novelu se zvýšením průměrné penze od ledna o 900 Kč. O úpravě nejnižšího výdělku bude jednat v pondělí tripartita. Zvýšení životního minima od ledna oznámila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

"Já podporuji jak růst důchodů, tak růst minimální mzdy. A naopak nepodporuji růst životního minima, protože na to je navázána přes různé koeficienty celá řada sociálních dávek. Vždy jsem vyjadřoval názor, že člověk, který odmítne nabízenou práci bez vážných - například zdravotních důvodů, nemá dostávat žádné sociální dávky," řekl Zeman.

Sněmovna ve středu schválila důchodovou novelu, podle které by měla průměrná penze od ledna vzrůst o 900 korun. Aby norma začala platit, má ji ještě podepsat prezident. U minimální mzdy navrhuje ministerstvo práce růst o 1350 korun na 14.700 korun. Odbory žádají navýšení o 1650 korun na 15.000 korun, zaměstnavatelé by přidali nejvýš 700 korun.

Maláčová řekla, že vláda dostane v říjnu také návrh nařízení se zvýšením životního minima. To od roku 2012 činí pro samotného dospělého 3410 korun, pro děti a další dospělé v rodině je pak nižší. S životním minimem se srovnává příjem žadatelů o dávky a zjišťuje se, zda mají na pomoc od státu nárok. Využívá se také při stanovení výše některých příspěvků.

Návrh státního rozpočtu na příští roku bude v pondělí projednávat vláda, prezident se chce zasedání kabinetu zúčastnit. O minimální mzdě a státní pokladně bude diskutovat v pondělí i tripartita.

Témata:  důchody Miloš Zeman

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Marian Jurečka

Poslanci schválili důchodovou reformu. Budou důchody férovější pro současnou i budoucí generaci?

Současný důchodový systém je dlouhodobě neudržitelný. Prodlužuje se doba dožití a zvyšuje se podíl seniorů nad 65 let. Lidé častěji studují a nastupují do práce později, než tomu bylo dříve, a rodí se méně dětí, než tomu bylo zvykem u našich rodičů nebo babiček. Chceme-li pro další generace v České republice zajistit důstojné stáří, jsou úpravy důchodového systému reagující na změny ve společnosti nezbytné. Dnes v Poslanecké sněmovně proběhlo třetí, tedy závěrečné, čtení návrhu MPSV. Reforma byla přijata s některými pozměňovacími návrhy.