Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Valorizace důchodů 2020: Zeman je pro růst důchodů a minimální mzdy, ne životního minima

Valorizace důchodů 2020: Zeman je pro růst!
Valorizace důchodů 2020: Zeman je pro růst!
Foto: Mikuláš Křepelka, EuroZprávy.cz

Prezident Miloš Zeman podporuje navýšení penzí a minimální mzdy. Naopak nesouhlasí s plánovaným růstem životního minima. Řekl to dnes novinářům při cestě z návštěvy Srbska.

Hlava státu teď dostane k podpisu novelu se zvýšením průměrné penze od ledna o 900 Kč. O úpravě nejnižšího výdělku bude jednat v pondělí tripartita. Zvýšení životního minima od ledna oznámila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

"Já podporuji jak růst důchodů, tak růst minimální mzdy. A naopak nepodporuji růst životního minima, protože na to je navázána přes různé koeficienty celá řada sociálních dávek. Vždy jsem vyjadřoval názor, že člověk, který odmítne nabízenou práci bez vážných - například zdravotních důvodů, nemá dostávat žádné sociální dávky," řekl Zeman.

Sněmovna ve středu schválila důchodovou novelu, podle které by měla průměrná penze od ledna vzrůst o 900 korun. Aby norma začala platit, má ji ještě podepsat prezident. U minimální mzdy navrhuje ministerstvo práce růst o 1350 korun na 14.700 korun. Odbory žádají navýšení o 1650 korun na 15.000 korun, zaměstnavatelé by přidali nejvýš 700 korun.

Maláčová řekla, že vláda dostane v říjnu také návrh nařízení se zvýšením životního minima. To od roku 2012 činí pro samotného dospělého 3410 korun, pro děti a další dospělé v rodině je pak nižší. S životním minimem se srovnává příjem žadatelů o dávky a zjišťuje se, zda mají na pomoc od státu nárok. Využívá se také při stanovení výše některých příspěvků.

Návrh státního rozpočtu na příští roku bude v pondělí projednávat vláda, prezident se chce zasedání kabinetu zúčastnit. O minimální mzdě a státní pokladně bude diskutovat v pondělí i tripartita.

Témata:  důchody Miloš Zeman

Aktuálně se děje

24. května 2024 15:53

24. května 2024 10:49

23. května 2024 10:31

Předpověď počasí na noc a pátek 24. května

Přes naše území bude postupovat k severozápadu mělká tlaková níže, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy