Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko se nestará o opravdu staré důchodce, uvedl ekonom

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Současná ekonomická situace seniorů není nejlepší, v budoucnu ale může být ještě hůře. Podle odborníků na tom nese vinu vláda, ale i sami důchodci, prakticky jen tím, že odcházejí do důchodu.

Ekonom Jan Švejnar nevidí ze současné situace východiska. Podle něj jsou na stole jen dvě varianty, buď bude stát platit velmi nízké důchody velkému počtu lidí, nebo platit vyšší důchody menšímu počtu lidí.

Uvedl to v České televizi s tím, že Česko se dostatečně nestará o opravdu staré důchodce, kteří už na sebe nemohou vydělávat. Vinu ale nesou i sami senioři, a to tím, že odcházejí do penze, ačkoliv by ještě mohli pracovat.

Ve světle tohoto tvrzení by proto Švejnar upřednostňoval variantu, kdy by stát platil vyšší důchody menšímu počtu lidí, tedy těm nejstarším penzistům. Naopak těm, kteří jsou práceschopní, by měl dát vyšší důchody jen v případě, že odejdou do penze později. V opačném případě, pokud se jim nechce pracovat, by měli penze nízké.

Ekonom by také navrhoval zrušení zastropovaného věku odchodu do důchodu, který je nyní nastaven na 65 let. Podle něj by bylo efektivní nahradit ho pohyblivým stropem.

Podle Švejnara je totiž průměrný věk dožití v současnosti mnohem delší než věk odchodu do důchodu, neobává se proto toho, že by lidé odcházeli z práce rovnou "do rakve".

Sám se ale obává, že v Česku v poslední době bují spíše opačný trend, kdy budou mít lidé velmi nízké důchody, ale dostane je více lidé. K této situaci podle něj Česko přistoupí tak, že důchody bude zvyšovat pomalu, až se možná přidávání úplně zastaví.

Témata:  důchody důchodci Jan Švejnar

Související

Aktuálně se děje

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

29. dubna 2025 9:34

Hypotéka bez vlastních úspor: Jak dnes financovat 100 % ceny nemovitosti

Vlastní bydlení se stává luxusem. Ceny nemovitostí lámou rekordy a většina domácností nedosáhne na potřebnou hotovost pro vstup do hypotéky. Přestože banky dříve nabízely 100% financování, dnes od žadatelů vyžadují podíl z vlastních zdrojů. Oficiální důvody jsou jasné -  snižování rizika. Neoficiálně? Klienti si musí najít alternativní cesty, jak chybějící desítky či stovky tisíc pokrýt.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Marian Jurečka

Více času na bolest i radost: Pracovní volno se přizpůsobuje životním okamžikům

Spolu s flexinovelou zákoníku práce vstoupí 1. června 2025 v účinnost také novela, která upravuje okruh a rozsah osobních překážek v práci. Zaměstnanci nově získají například nárok na delší volno při úmrtí blízké osoby, zpřesní se pravidla pro pracovní volno na svatbu a zavedou se jasnější podmínky pro volno při hledání nového zaměstnání.