Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Spravedlivé důchody? Jak skončí lidé, kteří celý život tvrdě pracovali

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Lidé narození po roce 1965 budou mít nárok na důchod až po 65 letech. Podle gerontoložky Ivy Holmerové jsou ale fyzicky pracující lidé invalidní už v 55 letech a budou to mít těsně před penzí těžké.

O zastropování věku pro odchod do důchodu se vedly mezi politiky dlouhé debaty. Podle Holmerové jde o něco jako dohodu politiků s občany. "Pokud budu pracovat, mám nárok na důchod," řekla Českému rozhlasu. 

"Co je ale důležité, že se taky zvyšuje naše naděje na dožití ve zdraví. Logicky tak budeme i déle pracovat, což je přirozená součást lidského života," vysvětluje gerontoložka.

Upozorňuje ale, že lidé, kteří celý život pracovali fyzicky, měli menší příjmy a jsou i méně zdraví. "Kvalifikovanější lidé jsou bohatší a taky zdravější," podotýká odbornice.

Sociodemografický statut říká, že u většiny těžce fyzicky pracujících po 55 roku života prudce stoupá invalidita. "Bádat tak nad nějakým obecným stropem ochodu do důchodu je jen umělý problém," varuje.

Podle ní by se spíše mělo řešit rozšíření rekvalifikací pro ty, kteří po 50 už svou práci fyzicky nezvládají. Alternativou by měla být práce v příbuzných oborech. 

Témata:  důchody lidé

Aktuálně se děje

24. července 2024 10:16

21. července 2024 21:04

SLEDUJTE: Joe Biden se vzdal kandidatury. Trump zatím nemá soupeře

Americký prezident Joe Biden v neděli oznámil, že stáhne svou kandidaturu na post prezidenta USA a nebude se ucházet o znovuzvolení.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Jurečka vyzval členské státy EU ke zrychlení vyřizování důchodů pro občany, kteří pracovali v různých evropských zemích

V Bruselu jednali ministryně a ministři v rámci Rady EU pro zaměstnanost, sociální politiku, zdraví a ochranu spotřebitele (EPSCO). Českou delegaci vedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Ten na plénu předložil iniciativu, kterou vyzval ostatní ministry a ministryně, aby se ve svých zemích zabývali otázkou zrychlení vyřizování důchodů pro ty evropské občany, kteří využili svobody volného pohybu, a např. pracovali v různých státech EU. Rada se také zabývala otázkou nedostatku kvalifikovaných pracovních sil a začleněním osob se zdravotním postižením na trh práce.