Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Spravedlivé důchody? Jak skončí lidé, kteří celý život tvrdě pracovali

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Lidé narození po roce 1965 budou mít nárok na důchod až po 65 letech. Podle gerontoložky Ivy Holmerové jsou ale fyzicky pracující lidé invalidní už v 55 letech a budou to mít těsně před penzí těžké.

O zastropování věku pro odchod do důchodu se vedly mezi politiky dlouhé debaty. Podle Holmerové jde o něco jako dohodu politiků s občany. "Pokud budu pracovat, mám nárok na důchod," řekla Českému rozhlasu. 

"Co je ale důležité, že se taky zvyšuje naše naděje na dožití ve zdraví. Logicky tak budeme i déle pracovat, což je přirozená součást lidského života," vysvětluje gerontoložka.

Upozorňuje ale, že lidé, kteří celý život pracovali fyzicky, měli menší příjmy a jsou i méně zdraví. "Kvalifikovanější lidé jsou bohatší a taky zdravější," podotýká odbornice.

Sociodemografický statut říká, že u většiny těžce fyzicky pracujících po 55 roku života prudce stoupá invalidita. "Bádat tak nad nějakým obecným stropem ochodu do důchodu je jen umělý problém," varuje.

Podle ní by se spíše mělo řešit rozšíření rekvalifikací pro ty, kteří po 50 už svou práci fyzicky nezvládají. Alternativou by měla být práce v příbuzných oborech. 

Témata:  důchody lidé

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy