Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Spravedlivé důchody? Jak skončí lidé, kteří celý život tvrdě pracovali

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Lidé narození po roce 1965 budou mít nárok na důchod až po 65 letech. Podle gerontoložky Ivy Holmerové jsou ale fyzicky pracující lidé invalidní už v 55 letech a budou to mít těsně před penzí těžké.

O zastropování věku pro odchod do důchodu se vedly mezi politiky dlouhé debaty. Podle Holmerové jde o něco jako dohodu politiků s občany. "Pokud budu pracovat, mám nárok na důchod," řekla Českému rozhlasu. 

"Co je ale důležité, že se taky zvyšuje naše naděje na dožití ve zdraví. Logicky tak budeme i déle pracovat, což je přirozená součást lidského života," vysvětluje gerontoložka.

Upozorňuje ale, že lidé, kteří celý život pracovali fyzicky, měli menší příjmy a jsou i méně zdraví. "Kvalifikovanější lidé jsou bohatší a taky zdravější," podotýká odbornice.

Sociodemografický statut říká, že u většiny těžce fyzicky pracujících po 55 roku života prudce stoupá invalidita. "Bádat tak nad nějakým obecným stropem ochodu do důchodu je jen umělý problém," varuje.

Podle ní by se spíše mělo řešit rozšíření rekvalifikací pro ty, kteří po 50 už svou práci fyzicky nezvládají. Alternativou by měla být práce v příbuzných oborech. 

Témata:  důchody lidé

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

16. listopadu 2024 11:56

Eurojackpot způsobil radost na Slovensku. Vyherce byl blízko miliardám, získal „alespoň“ miliony

V úterním losování Eurojackpotu se blížil k historickému rekordnímu jackpotu. Neznámý slovenský hráč uhodl všechna hlavní čísla, ale jedno dodatkové mu uniklo. Místo obří výhry 2,5 miliardy korun si tak odnáší „pouze“ 22 milionů.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy

Marian Jurečka

Poslanci schválili důchodovou reformu. Budou důchody férovější pro současnou i budoucí generaci?

Současný důchodový systém je dlouhodobě neudržitelný. Prodlužuje se doba dožití a zvyšuje se podíl seniorů nad 65 let. Lidé častěji studují a nastupují do práce později, než tomu bylo dříve, a rodí se méně dětí, než tomu bylo zvykem u našich rodičů nebo babiček. Chceme-li pro další generace v České republice zajistit důstojné stáří, jsou úpravy důchodového systému reagující na změny ve společnosti nezbytné. Dnes v Poslanecké sněmovně proběhlo třetí, tedy závěrečné, čtení návrhu MPSV. Reforma byla přijata s některými pozměňovacími návrhy.