Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nízké penze netrápí jen Česko. Z čeho živit důchodce třetinu života?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Problém nízkých penzí netrápí jen Českou republiku. V mnoha dalších zemích je seniorům vyplácen důchod, jehož výši tamní lidé považují za nedostatečnou. Globální důchodový problém ale nemá lehké řešení. S nadsázkou lze říct, že důchodce jednoduše není z čeho živit.

Lidé stráví v důchodu zhruba třetinu života, v průměru 25 let. Po tuto dobu dostávají od státu příspěvek ve formě starobní penze. Prakticky vzato z něj musí vyžít, pokud nemají jiný příjem, a tudíž je stát vlastně živí.

Když pomineme fakt, že na důchod si přispíváme prakticky po celou dobu dobu našeho produktivního věku, je potřeba si přiznat, že financovat třetinu života každému člověku v zemi, je na stát velké sousto. A nejen na ten český,

Důchody jsou na poli ekonomiky relativně novinkou. V minulosti bylo zvykem honorovat práci, ale ne postproduktivní věk. Staří lidé tak často končili u svých rodin nebo na ulici. Tomu se dnes státy snaží předcházet důchody, zatím ale žádná země na světě nevymyslela, kde na ně uspokojivě sehnat peníze.

Přesto se lze v zahraničí alespoň inspirovat a podívat se, jak s výdaji na penze bojují některé vyspělé státy. Těmi nejvyspělejšími v oblasti důchodů jsou podle Melbourne Mercer Global Pension Index Nizozemí a Dánsko, které bylo loni první, letos obsadilo druhou pozici.

Obě země se vyznačují především udržitelností důchodového systému. V Nizozemsku je to dáno tím, že velká část důchodů pochází z penzijních fondů. Aktiva zaměstnaneckých penzí přesahují 100 procent HDP a podílí se na nich drtivá většina zaměstnanců.

V Dánsku jsou důchody pro změnu vypláceny z daní, které jsou ale jedny z nejvyšších v rámci Evropské unie. Naprostá většina Dánů má také přístup k důchodovému spoření prostřednictvím zaměstnavatele. Zaměstnavatelé i zaměstnanci totiž přispívají na penzijní účet.

Zjednodušeně řečeno, nizozemské a dánské státní důchody jsou financovány z daňových příjmů, jelikož jsou ale menší, omezují odpovědnost vlády v důsledku stárnutí populace. Dánsko a Nizozemsko si ale může nižší státní podporu dovolit, protože peníze vyplácené důchodcům jsou totiž doplněny zaměstnaneckými penzijními plány.

A nutno dodat, že to funguje. Základní důchod se v Dánsku i Nizozemsku pohybuje kolem 20 tisíc korun. Což je částka, o které si může většina Čechů nechat jen zdát. Jelikož mohou v obou zemích penzijní fondy existovat prostřednictvím individuálních společností nebo kolektivních pracovních smluv, celkový důchodový příjem tak obvykle nahrazuje více než 70 % pracovního příjmu.

Není proto překvapením, že na opačném konci Melbourne Mercer Global Pension Index stojí státy, které pokrývají důchody výhradně z daní. Státy jako Argentina v hodnocení důchodového systému totálně propadly, protože tamní penze jsou závislé na daňových příjmech. 

Témata:  důchody důchodci

Aktuálně se děje

30. května 2024 17:27

28. května 2024 12:00

28. května 2024 11:21

Inflace ve střední Evropě opět ožívá. Do konce roku vzroste nad cílové hodnoty centrálních bank

Poslední údaje dokazují, že ve střední Evropě opět dochází k růstu inflace. Po zveřejnění posledních údajů za duben, kdy inflace rostla v Česku, Polsku i Maďarsku, analytici z Allianz Trade očekávají, že inflace poroste po zbytek letošního roku a zvýší se nad cílové hodnoty centrálních bank. Dle prognózy by celková hodnota inflace za rok 2024 měla dosáhnout 3,7 % v Česku, 4,6 % v Polsku a 4,8 % v Maďarsku.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy