Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko se hádá kvůli důchodům. Lidem se nelíbí návrh Schillerové

Peníze CZK, ilustrační fotografie
Peníze CZK, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Ministryně financí Alena Schillerová naznačila, že by se mohl zvýšit věk pro odchod do důchodu. To se ovšem řadě Čechů nelíbí. A dávají to jasně najevo. Uklidňovat je musí sama Schillerová.

Schillerová o možných změnách v souvislosti s penzijním systémem promluvila před několika dny v rozhovoru pro server iDnes.cz. Přála by si, aby v roce 2021 dosáhl průměrný důchod výše 15 tisíc korun. Příští rok počítá s navýšením na 14 300 korun. Ministryně financí však zároveň chce, aby se vláda co nejrychleji pokusila o systémovou změnu.

Sama přitom přináší jeden návrh, který se dotkne tisíců tuzemských občanů. S odkazem na zprávu ministerstva práce totiž naznačila, že by mohlo dojít ke zvýšení důchodového věku u čtyřicátníků a mladších – o rok nebo alespoň o několik měsíců. „I toto jednoduché opatření by mělo zásadní pozitivní vliv na udržitelnost systému, snížilo by výdaje státního rozpočtu o 1,6 procenta HDP, tedy zhruba 90 miliard korun ročně,“ uvedla ministryně.

Jenže její nápad vyvolal řadu negativních reakcí. „Ministryně @alenaschillerov chce navrhnout zvýšení hranice odchodu do důchodu. Ukázka dnes už běžné praxe vlády střílet od boku dílčí opatření bez ucelené koncepce. Bohužel! Vláda by udělala mnohem lépe, kdyby navrhla komplexní důchodovou reformu,“ komentuje návrh hnutí Hlas, které založil někdejší europoslanec za hnutí ANO Pavel Telička.

A nadšení nejsou ani občané, kteří se na Schillerovou vrhli na jejím facebookovém profilu. „Vy jste se s tím posunováním odchodu do penze fakt už normálně zbláznila. Nechte ten strop 65 let. Nemůžu za to, že jste rozházeli všechno, co bylo k dispozici,“ zlobí se jedna z Češek.

„Fakt nejste normální - zvedat odchod do důchodu... Věřím tomu, že kdybyste měla Vy dřít, dělat těžkou práci, tak byste ten odchod snížila co? Tak přestaňte jen lidi štvát a koukejte to dát do pořádku, jak to bylo ...snižte odchody do důchodu ...my nemůžeme za to, že fofrujete peníze,“ přidala se další.

Schillerová tak musí občany mírnit a uvádět svá slova na pravou míru. „Chtěla bych Vás uklidnit, protože něco takového opravdu nenavrhuji. Řešení udržitelnosti důchodového systému je úkolem MPSV. To teď chce vydat zprávu, že Česká republika má problém s udržitelností tohoto systému, aniž by v této zprávě uvedli alespoň náznak řešení. Někdo by si mohl myslet, že jde pouze o strašení veřejnosti, a to já zásadně odmítám. Chci, aby místo toho připravili konstruktivní návrh, o kterém se budeme moct bavit, protože to je jejich zákonná povinnost,“ vysvětluje ministryně financí.

V rozhovoru před pár dny přitom uvedla, že je připravena o posunutí věku odchodu do důchodu na vládě otevřít debatu.“ Je potřeba se o tom bavit napříč politickým spektrem, aby případné změny další vláda nezrušila,“ tvrdila ještě před pár dny Schillerová.

Témata:  důchody lidé Alena Schillerová

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Marian Jurečka

Poslanci schválili důchodovou reformu. Budou důchody férovější pro současnou i budoucí generaci?

Současný důchodový systém je dlouhodobě neudržitelný. Prodlužuje se doba dožití a zvyšuje se podíl seniorů nad 65 let. Lidé častěji studují a nastupují do práce později, než tomu bylo dříve, a rodí se méně dětí, než tomu bylo zvykem u našich rodičů nebo babiček. Chceme-li pro další generace v České republice zajistit důstojné stáří, jsou úpravy důchodového systému reagující na změny ve společnosti nezbytné. Dnes v Poslanecké sněmovně proběhlo třetí, tedy závěrečné, čtení návrhu MPSV. Reforma byla přijata s některými pozměňovacími návrhy.