Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Důchodci si v roce 2020 polepší. Průměrná penze vzroste o 900 korun, schválili poslanci

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Důchody porostou v příštím roce o víc než jen zákonem stanovenou valorizaci. V průměru si penzisté od ledna 2020 polepší o 900 Kč na cca 14 400 Kč. Poslanci dnes 11. září 2019 schválili návrh Ministerstva práce a sociálních věcí. Novela zákona o důchodovém pojištění čeká už jen na podpis prezidenta.

„Není spravedlivé ani důstojné, aby jakýkoli senior po 35 letech poctivé práce a odvádění pojistného měl důchod nižší než 10 000 Kč měsíčně. Jsem ráda, že schválená nadstandardní valorizace pomůže lidem, kteří se často pohybují na hranici příjmové chudoby,“ uvedla ministryně Maláčová.Návrh by měl pomoci seniorům s nižšími důchody. Podle statistik dnes totiž v Česku žije pod hranicí chudoby v podstatě každý sedmý senior. Ohrožený chudobou je každý třetí důchodce. Navíc dva z pěti seniorů v současnosti pobírají starobní důchod, který nedosahuje ani výše minimální mzdy.

Poslanci dnes projednávali i návrh Senátu, aby se přidalo dalších tisíc korun měsíčně těm, kteří jsou ve starobním důchodu alespoň 25 let a zároveň nedosáhli věku 85 let. Tento návrh ale nakonec Sněmovna nepodpořila. Návrh totiž pomáhá pouze úzce vymezené skupině důchodců. Ministryně práce chce naopak navýšit penze všem ženám, které vychovaly alespoň jedno dítě.

Na základě schválení návrhu zákona si starobní důchodci polepší následovně:

Seniorům s průměrnou výší důchodu se příjem zvýší o 900 Kč měsíčně na cca 14 400 Kč, 9 z 10 penzistů se zvýší důchod alespoň o 750 Kč měsíčně na minimálně 11 450 Kč.

Témata:  důchody důchodci senioři poslanecká sněmovna

Související

Aktuálně se děje

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

29. dubna 2025 9:34

Hypotéka bez vlastních úspor: Jak dnes financovat 100 % ceny nemovitosti

Vlastní bydlení se stává luxusem. Ceny nemovitostí lámou rekordy a většina domácností nedosáhne na potřebnou hotovost pro vstup do hypotéky. Přestože banky dříve nabízely 100% financování, dnes od žadatelů vyžadují podíl z vlastních zdrojů. Oficiální důvody jsou jasné -  snižování rizika. Neoficiálně? Klienti si musí najít alternativní cesty, jak chybějící desítky či stovky tisíc pokrýt.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Marian Jurečka

Více času na bolest i radost: Pracovní volno se přizpůsobuje životním okamžikům

Spolu s flexinovelou zákoníku práce vstoupí 1. června 2025 v účinnost také novela, která upravuje okruh a rozsah osobních překážek v práci. Zaměstnanci nově získají například nárok na delší volno při úmrtí blízké osoby, zpřesní se pravidla pro pracovní volno na svatbu a zavedou se jasnější podmínky pro volno při hledání nového zaměstnání.