Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zvýší se důchody o 500 korun? Další generace důchodců na systém doplatí

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

ČSSD nově navrhuje zvýšení starobních důchodů od roku 2018 v průměru alespoň o 500 korun tak, aby částka odrážela růst cen a vývoj mezd. Podle opozice ale nemá cenu lidem lhát, že důchody budou, protože si spořili do průběžného systému. Aktuálně nastavený systém je totiž dlouhodobě neudržitelný, protože dávno nestačí platit všechny důchody.

ČSSD na začátku prosadila obnovení valorizace penzí podle inflace a obnovila slevu na dani pro pracující důchodce. V roce 2016 zajistila jednorázový příspěvek k důchodu ve výši 1200 korun a od ledna 2017 zvýšila penze v průměru o 307 korun.

Podle sociální demokracie se nyní ekonomice daří a je na čase opět seniorům zvýšit penze. Navrhuje proto změnu valorizačního mechanismu důchodů tak, aby důchody rostly podle 50% růstu mezd a také podle speciální důchodcovské inflace. To by umožnilo zvýšit penze v roce 2018 v průměru alespoň o 500 korun. 

"Jednoznačným cílem je zajištění lepší životní úrovně všech důchodců, kterým by k důchodu od 1. ledna příštího roku přibylo minimálně 500 korun v průměru. Ministerstvo práce a sociálních věcí tento pozměňovací návrh podpořilo a je důležité říci, že návrh je také v souladu se závěry Odborné komise pro důchodovou reformu, na jejíž práci se podílejí zástupci všech politických stran ve Sněmovně," uvedla v tiskové zprávě místopředsedkyně ČSSD a ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Budoucí generace by měly být v pozoru

Podle expertky na sociální oblast ODS Lenky Kohoutové je zvyšování důchodů potřeba, protože penze jsou nízké. ČSSD se ale podle ní v systému důchodů chová jak slon v porcelánu. "Nepřišli s žádným návrhem, kde na důchody přesně brát, nepřišli s jasným návrhem, jak udržet důchodový systém do budoucna," uvedl pro MoneyMAG.cz.

Problémy se podle ní neukáží dnes ani příští rok, budoucí generace důchodců by ale měla být velmi ostražitá, protože není jasné, jak a v jaké výši se důchodový systém udrží. "Nemá smysl lidem lhát, že důchody budou, protože si spořili do průběžného systému," dodala.Podle Kohoutové tento systém dávno nestačí platit všechny důchody. "Musíme přijít s návrhem, nad kterým se dokážeme shodnout, a to bez ohledu na politické strany. Nicméně tato vláda změnu v systému důchodů založila pouze na zrušení druhého důchodového pilíře a nepřichází s tím, jak celý systém udržet a důchody zvýšit bez toho, že se budeme bát co bude za pět až deset let," vysvětluje pro MoneyMAG.cz expertka.

Kohoutová dále uvedla, že jakékoliv diskuze v rámci důchodové komise se točily pouze kolem přidávání, respektive zvyšování penzí. Komise už ale nadále prý neřešila dlouhodobé udržení systému, tedy "rozhlédnutí se, kde na to vezmu."

Témata:  ČSSD důchody ekonomika CZK

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Marian Jurečka

Poslanci schválili důchodovou reformu. Budou důchody férovější pro současnou i budoucí generaci?

Současný důchodový systém je dlouhodobě neudržitelný. Prodlužuje se doba dožití a zvyšuje se podíl seniorů nad 65 let. Lidé častěji studují a nastupují do práce později, než tomu bylo dříve, a rodí se méně dětí, než tomu bylo zvykem u našich rodičů nebo babiček. Chceme-li pro další generace v České republice zajistit důstojné stáří, jsou úpravy důchodového systému reagující na změny ve společnosti nezbytné. Dnes v Poslanecké sněmovně proběhlo třetí, tedy závěrečné, čtení návrhu MPSV. Reforma byla přijata s některými pozměňovacími návrhy.