Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Přelom roku mění výplaty důchodů. Koho se změna dotkne?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Klienti České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), kteří mají výplatu důchodu bezhotovostně na své účty vždy 2. den v měsíci, budou mít lednovou výplatu připsanou na svých účtech výjimečně až v úterý 3. ledna 2017.

Jde o mimořádné opatření související s tím, že finanční prostředky určené na výplaty důchodů v roce 2017 může ČSSZ čerpat až v pondělí 2. 1. 2017. V dalších měsících již bude ČSSZ zajišťovat výplatu důchodů běžným způsobem. Letošní vánoční svátky výplatní termíny důchodů nijak nezmění. Štědrý den, tj. 24. prosinec, připadá na sobotu, takže důchody, které mají být vyplaceny 24. prosince, budou podle zvyklostí vyplaceny v pátek 23. prosince. Důchody se vyplácejí dopředu, a to v pravidelných měsíčních lhůtách. Výplatní termíny důchodů vyplácených ČSSZ jsou sudé dny od 2. do 24. dne v měsíci. ČSSZ zajišťuje i výplaty důchodů do ústavů sociální péče s celoročním pobytem. Do těchto zařízení sociálních služeb se důchody vyplácejí 15. den v měsíci. Důchody vyplácí ČSSZ buď bezhotovostním převodem na bankovní účet klienta, nebo v hotovosti prostřednictvím České pošty na adresu bydliště. Občan si volí způsob výplaty důchodu při podání žádosti o dávku důchodového pojištění s tím, že kdykoliv později může požádat ČSSZ o změnu. Letos v listopadu ČSSZ zajistila 1 712 440 výplat důchodů na osobní účty klientů a prostřednictvím České pošty 1 108 765 výplat důchodů. 34 283 výplat poukázala do zařízení sociálních služeb.

Témata:  Vánoce důchody CZK

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy