Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Důchodci se budou mít lépe, ostatní budou trpět? Marksová se naštvala

Michaela Marksová /ČSSD/, ministryně práce a sociálních věcí
Michaela Marksová /ČSSD/, ministryně práce a sociálních věcí
Foto: Mikuláš Křepelka, EuroZprávy.cz

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová se brání tvrzení, že zvyšování důchodů je na úkor budoucích generací. Podle ní současní senioři celý život pracovali a naše společnost jim to proto dluží.

Marksová se nejprve brání nařčení, že by boj za navýšení důchodů o 300 korun byl předvolební populismus. "S tím zásadně nesouhlasím. O valorizaci v této výši jsem se hádala s Andrejem Babišem několik měsíců. A kvůli našim seniorům jsem velmi ráda, že nakonec souhlasil. Od roku 1989 hodnota průměrného starobního důchodu k průměrné hrubé mzdě stále klesá a kdyby valorizace pro příští rok byla jen 200 Kč, tento trend by pokračoval," napsala na svém blogu na aktualne.cz ministryně

Připomněla, že se zápas o valorizaci táhne od počátku této vlády. "V roce 2014 ještě panovala koaliční shoda: s mým návrhem na obnovení mechanismu standardní valorizace odrážející 100 % růstu cen a 1/3 růstu reálných mezd a jednorázovým opatřením zaručujícím v lednu 2015 provedení valorizace alespoň na úrovni 1,8 % průměrného důchodu (200 Kč) souhlasili všichni a prošel hladce i Parlamentem," dodala.

Ministryně také uvedla, že pro letošní rok navrhovala zaručenou valorizaci ve výši 200 korun. S tím ale souhlasili jen ministři a ministryně za ČSSD, a tak návrh ve vládě neprosadila. "Výsledkem bylo ostudné čtyřicetikorunové navýšení a následný jednorázový příspěvek ve výši 1200 Kč," připomíná.

Upozornila také, že další zápas svedla ČSSD o návrat zmocnění, aby důchody svým rozhodnutím mohla navýšit vláda. "Takové zmocnění zde existovalo mezi lety 1996 a 2011, zrušila je až Nečasova vláda. O jeho návratu ale nechtělo Hnutí ANO nejdříve ani slyšet a po mnoha debatách trvalo na jeho zastropování na 1,8% průměrného důchodu. Ale to bychom mohli pro příští rok valorizovat maximálně o necelých 200 Kč! Nakonec se nám podařilo prosadit strop na 2,7% a jen díky tomu teď můžeme valorizovat o tři stovky," píše Marksová.

Podle ní je také nespravedlivé tvrdit, že zvyšování důchodů je na úkor budoucích generací. "Ti lidé celý život pracovali a naše společnost jim to dluží," uzavřela.

Témata:  důchodci Michaela Marksová

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Marian Jurečka

Poslanci schválili důchodovou reformu. Budou důchody férovější pro současnou i budoucí generaci?

Současný důchodový systém je dlouhodobě neudržitelný. Prodlužuje se doba dožití a zvyšuje se podíl seniorů nad 65 let. Lidé častěji studují a nastupují do práce později, než tomu bylo dříve, a rodí se méně dětí, než tomu bylo zvykem u našich rodičů nebo babiček. Chceme-li pro další generace v České republice zajistit důstojné stáří, jsou úpravy důchodového systému reagující na změny ve společnosti nezbytné. Dnes v Poslanecké sněmovně proběhlo třetí, tedy závěrečné, čtení návrhu MPSV. Reforma byla přijata s některými pozměňovacími návrhy.