Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jednání důchodové komise jsou zinscenovaná, tvrdí poslanec. Výsledek je prý předem jasný

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: DataLife

Člen odborné komise pro důchodovou reformu Adolf Beznoska /ODS/ tvrdí, že jde jen o kamufláž. Jednání jsou prý dopředu zinscenovaná.

Ministerstvo práce a sociálních věcí zřídilo odbornou komisi, která má přijít s návrhem, jak v Česku reformovat důchody. Jeden z členů komise, opoziční poslanec Adolf Beznoska, ale nyní přišel s tvrzením, že jde v podstatě o frašku.

"Jednání jsou dopředu zinscenovaná a mají jediný cíl – zrušit druhý pilíř důchodového systému. Členové komise mají jasná politická zadání a vůči všem argumentům jsou hluší," uvedl.

Jako člověk s ekonomickými zkušenostmi prý čekal, že pomůže odstranit současné nedostatky v důchodovém systému. "Místo toho se debata stáčí k právním aspektům rušení druhého pilíře a k zvažování ústavnosti tohoto kroku," tvrdí.

Podle něj není reformou, když bude zrušen druhý pilíř, který zavedla Nečasova vláda. K jeho zrušení se zavázala současná vládní koalice. "Tím se pouze vrátíme do stavu před jeho vznikem. Tento stav však byl nevyhovující, protože kvůli špatnému demografickému vývoji je dlouhodobě neudržitelný a finančně kolabuje. Opět se opakuje situace, kdy dnešní levicová vláda sice vyhlašuje, kudy cesta nevede, ale sama neví ani to, k jakému cíli chce vlastně dojít," dodává k tomu Beznoska.

Témata:  důchodci důchodová reforma

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy