Z důchodu už v Česku žijí téměř tři miliony lidí

Více než 2 832 000 lidí, kterým vyplácí některý z typů důchodů, evidovala k letošnímu poslednímu červnovému dni Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). S aktuální statistikou seznámil agenturu Mediafax v pátek mluvčí úřadu Pavel Gejdoš.

"Ke konci června jsme evidovali celkem 2 832 699 starobních důchodců a osob pobírajících důchody invalidní a pozůstalostní. Celkem jsme k tomuto datu vypláceli 3 460 194 důchodů," uvedl Gejdoš.
 
Z celkového počtu lidí, kterým úřad měsíc co měsíc zasílá důchod, je 2 280 450 penzistů. Ti si měsíčně přijdou na částku dosahující v průměru 10 527 korun. Lépe jsou na tom přitom muži. "Průměrná výše starobního důchodu činila k 30. červnu u mužů 11 685 korun a u žen 9 558 korun," nahlédnul Gejdoš do statistik. Z těch vyplývá i to, že průměrný věk českých penzistů činí 68 let. Průměr přitom opět zvyšují muži - průměrný důchodce totiž v Česku oslavil 70. narozeniny, průměrná česká důchodkyně je pak o tři roky mladší.
 
Aktuální údaje ČSSZ rovněž ukázaly, že poměr mezi počtem důchodců a plátců pojistného v porovnání s minulými léty meziročně stagnoval. Stejně jako loni na konci června, i letos "vydělává" na penzi jednoho seniora 2,20 poplatníka.

Témata: důchodci

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky