Zvýšení důchodů: Senátní výbor chce změny, Maláčová protestuje

Senátní hospodářský výbor doporučil Senátu schválit vládní návrh, který má v příštím roce zvýšit průměrný důchod o 900 korun měsíčně.

Ilustrační fotografie
reklama

Výbor pro zdravotnictví chce více přidat těm důchodcům, kteří pobírají penzi víc než 25 let. Stejný návrh přijal Senát loni, Sněmovna ho ale odmítla. Senát bude vládní důchodovou novelu projednávat na schůzi, která začne ve středu.

Vládní novela předpokládá jednorázový doplatek k penzím nad jejich zákonnou valorizaci. Důchody se podle zákona navyšují o polovinu růstu reálných mezd a o růst cen za sledované období. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) řekla ČTK, že zákonná valorizace by mohla podle aktuálních odhadů představovat asi 750 korun a doplatek asi 151 až 160 korun. Příští rok by se měla průměrná penze zvýšit na 14.358 korun, tedy o 6,7 procenta.

Ministryně senátory informovala, že senátní výbor pro zdravotnictví přijal pozměňovací návrh, kterým chce o 1000 korun navýšit důchody lidem pobírajícím důchod víc než 25 let. Přestože se na vypracování tohoto návrhu podílelo ministerstvo i správa sociálního zabezpečení, ministryně s ním nesouhlasí. Podle ní by to motivovalo pracující k předčasným odchodům do důchodu a navíc na toto opatření nejsou ve státním rozpočtu připraveny peníze. S podobným návrh počítá v rámci důchodové reformy, kterou chce představit na podzim.

Důchody se zvyšují pravidelně vždy od ledna. Letos vzrostly v průměru rovněž o 900 korun. Zákonná valorizace činila asi 600 korun. Dalších 300 korun prosadila vláda Andreje Babiše (ANO) spolu s loňskou změnou ve složení penze, která mírně oslabila zásluhovost.

Na konci loňska průměrný důchod podle údajů České správy sociálního zabezpečení činil 12.418 korun. O tři měsíce později se dostal na 13.377 korun. Zvedl se tedy o 959 korun. Za částkou je nejen valorizace, ale i zvýšení penze o 1000 korun lidem nad 85 let a to, že noví důchodci odcházejí na odpočinek s vyšším důchodem než dřív. Starobní, invalidní a pozůstalostní penzi pobíralo kolem 2,9 milionu lidí.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky