Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Úřad práce dal na podporu zaměstnávání lidí se zdravotním postižením 6,8 miliard

Úřad práce, ilustrační fotografie
Úřad práce, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Úřad práce ČR poskytl v loňském roce na podporu zaměstnávání lidí se zdravotním postižením (OZP) téměř 6,8 miliardy korun, přičemž o rok dříve to bylo 5,7 miliardy korun. Během loňska tak podpořil 9337 handicapovaných. ČTK o tom dnes informovala mluvčí úřadu práce Kateřina Beránková. Úřad práce přispívá například na podporu zaměstnávání OZP na chráněném trhu práce a na zřízení pracovního místa pro handicapované.

Ke konci loňského ledna tvořili lidé se zdravotním postižením (OZP) 15,9 procenta z celkového počtu uchazečů o zaměstnání. V evidenci jich bylo necelých 39.000, zaměstnavatelé jim prostřednictvím úřadu práce nabízeli téměř 13.200 volných pracovních míst. Nejčastěji to byly pozice pro pracovníky v oblasti ochrany a ostrahy, pomocníky v domácnostech nebo třeba pracovníky v informačních službách a montážní dělníky.

Nejvíce šancí na získání práce měli handicapovaní v Praze (2837), ve Středočeském (1370), v Jihomoravském (1182) a Moravskoslezském kraji (1133).

Z jednotlivých agend Úřad práce ČR loni většinu peněz vyplatil za příspěvky na podporu zaměstnávání OZP na chráněném trhu práce, a to téměř 6,755 miliardy korun. Na příspěvky na zřízení pracovního místa pro handicapované vynaložil 7,7 milionu korun a na příspěvky na úhradu provozních nákladů vynaložených v souvislosti se zaměstnáváním OZP 5,4 milionu korun.

Témata:  Úřad práce zdravotní postižení zaměstnanci zaměstnavatelé

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Marian Jurečka

Poslanci schválili důchodovou reformu. Budou důchody férovější pro současnou i budoucí generaci?

Současný důchodový systém je dlouhodobě neudržitelný. Prodlužuje se doba dožití a zvyšuje se podíl seniorů nad 65 let. Lidé častěji studují a nastupují do práce později, než tomu bylo dříve, a rodí se méně dětí, než tomu bylo zvykem u našich rodičů nebo babiček. Chceme-li pro další generace v České republice zajistit důstojné stáří, jsou úpravy důchodového systému reagující na změny ve společnosti nezbytné. Dnes v Poslanecké sněmovně proběhlo třetí, tedy závěrečné, čtení návrhu MPSV. Reforma byla přijata s některými pozměňovacími návrhy.