Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dnes je poslední termín pro podání elektronického daňového přiznání. Pokuty budou o dost vyšší, než je běžné

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Komentář Lukáše Kovandy: Nejpozději v úterý 1. června musí lidé v ČR odevzdat své daňová přiznání, podávají-li je elektronickou cestou. Termín je kvůli pandemické situaci o měsíc posunut, nejde ovšem hned o mnohaměsíční odsunutí jako loni. Pozor tedy na to.

Kdo podává daňové přiznání v papírové podobě, tomu již řádný termín pro odevzdání vypršel 3. května. 

Při nedodržení těchto termínů ovšem opozdilec platí vyšší pokutu, než je běžné. Pokuta se mu totiž napočítá nikoli jen za dny, které uplynou o uvedených termínů, tj. od 3. května nebo od 1. června, ale za celé období, které uplyne od původního termínu odevzdání. Tím byl letošní 1. duben. Takže třeba opozdilec, jenž odevzdá elektronické přiznání v polovině května, zaplatí pokutu nikoli jen za dva týdny, ale za celé období dvou a půl měsíce.  

Nejde o malé částky. Takže například živnostník, resp. OSVČ, který má na dani zaplatit 100 tisíc korun, musí počítat s pokutou 3400 korun, pokud by své papírové přiznání odevzdal týden po termínu, tj. 8. června. Pokud by přiznání odevzdal ještě o týden později, 15. června, pokuta už by činila 3750 korun. Pokuta stoupá s výší daně, tudíž třeba při dani 150 tisíc korun už pokuta při odevzdání papírového přiznání ke dni 15. června představuje dokonce 5625 korun.  

Ještě více času mají ti, jimž přiznání zpracovává daňový poradce. V takovém případě je totiž termín odevzdání jako obvykle až začátkem července. Letos je tato podoba podání přiznání schůdnějším řešením při zmeškání řádného termínu odevzdání z toho důvodu, že není třeba finančnímu úřadu nahlašovat předem, že poplatník služeb poradce využije.

Témata:  daňové přiznání daně

Související

Aktuálně se děje

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

29. dubna 2025 9:34

Hypotéka bez vlastních úspor: Jak dnes financovat 100 % ceny nemovitosti

Vlastní bydlení se stává luxusem. Ceny nemovitostí lámou rekordy a většina domácností nedosáhne na potřebnou hotovost pro vstup do hypotéky. Přestože banky dříve nabízely 100% financování, dnes od žadatelů vyžadují podíl z vlastních zdrojů. Oficiální důvody jsou jasné -  snižování rizika. Neoficiálně? Klienti si musí najít alternativní cesty, jak chybějící desítky či stovky tisíc pokrýt.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Elektronické daňové přiznání: Co musí vědět každý zaměstnanec i podnikatel

I když je mezi zaměstnanci a podnikateli řada odlišností, některé povinnosti jsou stejné. Obě skupiny platí sociální a zdravotní pojištění nebo odvádějí daň z příjmů. Právě ta je pro mnoho z nich „noční můrou“. A to zejména kvůli daňovému přiznání a souvisejícím výpočtům. Jak daň z příjmů správně vypočítat a na co nezapomenout?