Počet nespolehlivých plátců DPH stoupl meziročně o osm procent

V prvním pololetí v ČR přibylo 623 firem, které nespolehlivě odvádějí DPH nebo závažným způsobem porušují povinnosti vztahující se ke správě daně. Je jich tak meziročně o osm procent více. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku nespolehlivých firem přibylo o třetinu méně. Vyplývá to ze statistik společnosti Dun & Bradstreet, která na černé listině nespolehlivých firem eviduje 22.789 subjektů, 5544 nespolehlivých plátců DPH a 17.245 nespolehlivých osob.

Ilustrační fotografie
reklama

"Meziročně se celkový počet nespolehlivých subjektů zvýšil o osm procent. Z našich dlouhodobých statistik je zřejmé, že masivní přírůstky, na které jsme byli zvyklí ještě v roce 2019 jsou pryč. Příznivou zprávou je, že série lockdownů, která postihla vybrané sektory tuzemského hospodářství, neměla negativní vliv na zhoršení situace firem v oblasti daní," uvedla analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová.

Nejvíc nespolehlivých plátců DPH a nespolehlivých osob Dun & Bradstreet eviduje mezi společnostmi s ručením omezeným. Těch je v ČR aktuálně registrováno 501.273 a na seznam problémových firem je zařazeno 17.767 z nich, tedy 3,5 procenta. Současně společnosti s ručením omezeným víc než tři čtvrtiny z celkového počtu nespolehlivých subjektů.

Z hlediska registrované adresy je rozmístění nespolehlivých firem nerovnoměrné. V hlavním městě má sídlo zhruba 43 procent všech firem a 17 procent fyzických osob, proti tomu má však pražskou adresu přes 56 procent nespolehlivých subjektů.

Za nespolehlivou je považována firma, která nemá v pořádku daňové doklady a úřad jí vyměří daň alespoň 500.000 Kč, a také podnik podezřelý z účasti na podvodu. Za nespolehlivého plátce může být označena i společnost, která opakovaně neplní lhůty pro povinná podání.

Nespolehlivou osobou se na základě rozhodnutí správce daně může stát fyzická i právnická osoba. Jde buď o subjekty, které nejsou plátci DPH a závažným způsobem poruší povinnosti vztahující se ke správě daně, nebo o subjekty, jež přestaly být plátcem DPH v okamžiku, kdy byly uvedeny v registru nespolehlivých plátců DPH.

Témata: dph | Peníze | MoneyMAG.cz

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky