Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Daňové přiznání je možné podat o měsíc později. Hlídat si termíny se vyplatí

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Zatím jen o měsíc stát prodlouží termín pro podání daňového přiznání. Pokud lidé volí papírovou podobu pro přiznání daní z příjmů, bude ho možné podat bez sankce do 3. května, v elektronické verzi až do 1. června.

„Pomoc je to určitě vítaná, protože lidé nemusejí spěchat na finanční úřady v době přísného lockdownu. Loňský rok však ukázal, že posouvání termínu mnoho lidí znejistí, kdy je vlastně poslední lhůta pro podání. Loni i přes posunutí do 18. srpna mnozí podali daňové přiznání pozdě,“ vysvětluje Michal Jelínek, partner V4 Group a dodává: „Stejně jako loni se nejedná o formální odklad termínu pro podání daňových přiznání, ale pouze o prominutí sankcí spojených s jejich pozdějším podáním. Pokud daňový poplatník nepodá daňové přiznání v tzv. prodloužené lhůtě, budou počítány sankce již od původního termínu pro podání.“

Nulové DPH na respirátory pokračuje

Na začátku února vláda rozhodla o nulovém DPH na respirátory třídy FFP2 a vyšší, a to na dobu dvou měsíců. Tyto respirátory opravdu zlevnily a lidé je mohou koupit zhruba od 7 korun. Respirátory by po pondělním rozhodnutí vlády měly zůstat osvobozeny od daně, tedy levnější, do června 2021.

„Někteří odborníci zpochybňovali dopad vládního opatření na snížení ceny respirátorů. Jak jsme již na začátku uváděli, ukázalo se, že cena respirátorů opravdu poklesla. Jedinou komplikací pro distributory těchto respirátorů je složitější evidence ve vztahu k DPH,“ komentuje rozhodnutí vlády Michal Jelínek, partner V4 Group.

Témata:  daňové přiznání daně firmy ekonomika

Související

Aktuálně se děje

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

28. dubna 2025 12:40

Češi ročně investují 60 miliard do domácích mazlíčků. Výdaje rostou i kvůli inflaci

Nejvyšší inflace za posledních přibližně třicet let, která v Česku v uplynulých letech udeřila, se promítla i do nárůstu výdajů za psi a kočky. Za psa tak dnes běžná domácnost v ČR utratí průměrně zhruba 1500 korun měsíčně, za kočku zhruba polovinu této částky. Přitom alespoň jednoho psa vlastní na dva miliony českých domácností, alespoň jednu kočku pak bezmála 1,5 milionu domácností. Výdaje za „psa v obýváku“ tak činí přibližně 40 miliard korun ročně, kočky coby domácí mazlíčci pak v souhrnu vyjdou na přibližně 20 miliard korun.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Elektronické daňové přiznání: Co musí vědět každý zaměstnanec i podnikatel

I když je mezi zaměstnanci a podnikateli řada odlišností, některé povinnosti jsou stejné. Obě skupiny platí sociální a zdravotní pojištění nebo odvádějí daň z příjmů. Právě ta je pro mnoho z nich „noční můrou“. A to zejména kvůli daňovému přiznání a souvisejícím výpočtům. Jak daň z příjmů správně vypočítat a na co nezapomenout?