Nemůžete prokázat původ majetku? Bude zdaněn 76 procenty! Souhlasíte?

Superdaň ve výši 76 procent chce ČSSD uvalit na nemovitý majetek nad 10 milionů korun, pokud majitel nedokáže doložit původ prostředků, za které ho pořídil. Plán na zavedení nejvyšší daně v historii ČR představí sociální demokraté na sobotní ideové konferenci, uvedla v pátek Česká televize.

660

Tento plán by podle ČT měl být jedním z největších předvolebních trumfů ČSSD v příštích sněmovních volbách.
 
"Kdyby poplatník například nebyl schopen vysvětlit, z čeho si pořídil dům za 15 milionů korun, tak ten rozdíl, který by poplatník nedokázal vysvětlit, by byl zdaněn sankční sazbou 76 procent," vysvětlil předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. "Majetkové přiznání by se netýkalo movitého majetku, týkalo by se pouze nemovitostí, to znamená pozemků, domů a bytů nad určitou hranici," upřesnil Sobotka. Majetková přiznání by museli podávat také lidé, kteří mají akcie nebo jiné majetkové podíly za víc než pět milionů korun.

Plán sociální demokracie podporují podle ČT komunisté i Věci veřejné. Nejmenší strana současné vládní koalice by ale chtěla k superdani prosadit daňovou amnestii pro všechny, kdo přiznají své nelegální příjmy z minulosti. "Nejprve musíme dát občanům příležitost, aby napravili své chyby," uvedl Vít Bárta z Věcí veřejných.
 
Proti superdani je ODS a TOP 09. Podle místopředsedy sněmovního rozpočtového výboru Michala Doktora (ODS) se tento návrh "pokouší skandalizovat vlastnictví majetku". Ani ministerstvo financí Miroslava Kalouska (TOP 09) superdaň nepodporuje.

"Co se týče čisté podoby majetkových přiznání, tak já si umím představit i administrativně méně náročný nástroj ke zdanění nelegálně získaného majetku," uvedl Jan Knížek, generální ředitel České daňové správy.

Navrhovaná sazba je podobná té, kterou daní nelegální majetek úřady například ve Velké Británii, Irsku nebo v Itálii. Stejný zákon mělo i Slovensko. Tamní Ústavní soud ho ale před třemi lety zrušil.

Témata: daně

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky