Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Mzdy v České republice jsou stále na nízké úrovni

Peníze CZK, ilustrační fotografie
Peníze CZK, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Podle dnes zveřejněných dat se průměrná mzda v České republice pohybuje na úrovni 27 220 Kč, což je o 1 170 Kč (4,5 %) více než ve stejném období roku 2015. Důležitější než průměrná mzda je medián mezd, který lépe vystihuje situaci průměrného zaměstnance. Medián mezd činí 23 527 Kč a ukazuje nám, kolik pobírá člověk, který je přesně uprostřed řady, ve které jsou seřazeni všichni zaměstnanci podle výše mezd od nejnižší až po tu nejvyšší.

Osmdesát procent zaměstnanců pobírá mzdu mezi  11 365 Kč a 43 349 Kč. „Takto malý rozptyl nám ukazuje, že Česká republika je v odměňování za práci relativně rovnostářská země. V porovnání se zahraničím dosahujeme nižších mzdových rozdílů,“ říká ekonom Štěpán Křeček.

„Mzdy v České republice jsou stále na poměrně nízké úrovni. To je dáno strukturou hospodářství, kdy často jediná přidaná hodnota, kterou jsme schopni do výrobků vtělit, je nízká cena. Symbolem tohoto počínání se staly montovny, které zaměstnávají za nízké mzdy,“ dodává Štěpán Křeček z Národohospodářské fakulty VŠE.

Témata:  platy / mzdy CZK

Související

Aktuálně se děje

11. září 2024 11:54

Svět vzpomíná na 11. září: 23 let od tragédie, která si vyžádala tisíce životů

Od nejničivějšího teroristického útoku v historii, při němž dvě letadla narazila do budov Světového obchodního centra, dnes uplynulo 23 let. "Dvojčata", jak se mrakodrapům přezdívalo, se po útoku zřítila k zemi, a pohřbila tisíce lidí. Další tisíce lidí kvůli útoku vážně onemocněly.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Markéta Pekarová Adamová

Státní platy vs. firemní mzdy: 25 miliard na státní sektor a pravicová kritika Pekarové

Jednání o zvyšování platů státních zaměstnanců pokračují s cílem implementace od ledna 2025. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) uvedl, že zvýšení bude cílené na zaměstnance s nízkými a středními příjmy, nikoliv plošné. Odhady však naznačují, že státní rozpočet čeká náklad přes 24 miliard korun. Vyvstávají otázky, zda je navýšení o 8 procent rozumné v kontextu ztrátového státního rozpočtu, zvlášť když vláda usiluje o ambicióznější cíl než soukromý sektor.