Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Příležitostný výdělek do 30 tisíc už nebudete muset danit

Vláda vyhověla ministru zemědělství a zvedne horní hranici limitu sumy, kterou si mohou lidé přivydělat k platu, aniž by ji museli danit.

Limit v současnosti dosahuje výše 20 tisíc korun. Je konstruován tak, aby nebylo nutné danit výnosy z prodejů zemědělských přebytků ze zahrádky, medu či jiných produktů.

Vzhledem ke zvýšení průměrné mzdy, inflaci a dalším vlivům vzroste v blízké budoucnosti tento limit o polovinu, na 30 tisíc korun. Tím se zbaví povinnosti dodaňovat a podávat daňové přiznání řádově tisíce občanů, kteří si přivydělávají prodejem svých přebytků takříkajíc ze dvora.

Dopad na státní rozpočet bude zanedbatelný.

Limit se prakticky týká pouze osob, které mají příjmy z jiných činností. Vydělává-li si osoba pouze touto zemědělskou činností, je limit, do kterého neplatí poplatník daň, řádově vyšší, v závislosti na užití daňových slev a paušálů mohou být osvobozeny i statisícové příjmy.

Témata:  daň z přijmu

Související

Aktuálně se děje

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

28. dubna 2025 12:40

Češi ročně investují 60 miliard do domácích mazlíčků. Výdaje rostou i kvůli inflaci

Nejvyšší inflace za posledních přibližně třicet let, která v Česku v uplynulých letech udeřila, se promítla i do nárůstu výdajů za psi a kočky. Za psa tak dnes běžná domácnost v ČR utratí průměrně zhruba 1500 korun měsíčně, za kočku zhruba polovinu této částky. Přitom alespoň jednoho psa vlastní na dva miliony českých domácností, alespoň jednu kočku pak bezmála 1,5 milionu domácností. Výdaje za „psa v obýváku“ tak činí přibližně 40 miliard korun ročně, kočky coby domácí mazlíčci pak v souhrnu vyjdou na přibližně 20 miliard korun.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Elektronické daňové přiznání: Co musí vědět každý zaměstnanec i podnikatel

I když je mezi zaměstnanci a podnikateli řada odlišností, některé povinnosti jsou stejné. Obě skupiny platí sociální a zdravotní pojištění nebo odvádějí daň z příjmů. Právě ta je pro mnoho z nich „noční můrou“. A to zejména kvůli daňovému přiznání a souvisejícím výpočtům. Jak daň z příjmů správně vypočítat a na co nezapomenout?