Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko čeká nová daň. Co od roku 2015 výrazně podraží?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Máte sen žít v rodinném domku? Pokud už nemáte vlastní pozemek, bude ten sen zase o pěkných pár stovek tisíc korun dál. Stát totiž nově uvalí patnáctiprocentní daň na stavební pozemky, informují dnešní Lidové noviny (LN).

Dosud se daň neplatila u pozemků, které sice byly podle územních plánů určeny pro výstavbu, ale dosud se na nich nekoplo. Lidé proto kupovali levněji parcely, kde byly třeba inženýrské sítě dovedeny na jejich hranici. To je však v rozporu se směrnicí Evropské komise.

"Nově kvalifikují stavební parcelu i úpravy nejen na konkrétním pozemku, ale i v jeho okolí," vysvětlil Lidovým novinám mluvčí ministerstva financí Radek Ležatka novinku v zákoně o DPH.

Změna se bude týkat tisíců stavebních pozemků. Například u parcely v pražských Strašnicích se cena po zavedení DPH zvedne o půldruhého milionu korun na 11,8 milionu. "Tento krok na určitou dobu zcela zastaví výstavbu nových rodinných domů, protože takový skokový nárůst nikdo nebude ochoten akceptovat," varoval v LN Evžen Korec, šéf developerské společnosti Ekospol.

Témata:  daně bydlení

Související

Aktuálně se děje

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

29. dubna 2025 9:34

Hypotéka bez vlastních úspor: Jak dnes financovat 100 % ceny nemovitosti

Vlastní bydlení se stává luxusem. Ceny nemovitostí lámou rekordy a většina domácností nedosáhne na potřebnou hotovost pro vstup do hypotéky. Přestože banky dříve nabízely 100% financování, dnes od žadatelů vyžadují podíl z vlastních zdrojů. Oficiální důvody jsou jasné -  snižování rizika. Neoficiálně? Klienti si musí najít alternativní cesty, jak chybějící desítky či stovky tisíc pokrýt.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Elektronické daňové přiznání: Co musí vědět každý zaměstnanec i podnikatel

I když je mezi zaměstnanci a podnikateli řada odlišností, některé povinnosti jsou stejné. Obě skupiny platí sociální a zdravotní pojištění nebo odvádějí daň z příjmů. Právě ta je pro mnoho z nich „noční můrou“. A to zejména kvůli daňovému přiznání a souvisejícím výpočtům. Jak daň z příjmů správně vypočítat a na co nezapomenout?