Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak je to s DPH u stravenek?

Daně, ilustrační fotografie
Daně, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Novelizace Zákona o DPH přinesla pro mnohé daňaře otázky ohledně postupu pro uplatňování DPH u tradičních „stravenek“. Jaký režim DPH tedy mají poukázky na stravování? Asociace provozovatelů poukázkových systémů (APROPOS), spolu s daňovými experty společnosti Mazars zformulovala stanovisko pro interpretaci „poukázkové směrnice“ zákona o DPH a její aplikaci v účetní praxi.

S účinností od 27. března 2019 byla do českého zákona o DPH implementována Směrnice Rady EU 2016/1065 (dále jen „Směrnice“), která zavedla nová pravidla uplatnění DPH u poukazů. Výklad těchto pravidel provedený na Koordinačním výboru s Komorou daňových poradců dne 15. 5. 2019 potvrdil, že stravovací poukázky („stravenky“) a benefitní (volnočasové) poukázky vydávané členskými společnostmi Asociace provozovatelů poukázkových systémů (Edenred, Sodexo, Up) těmto novým pravidlům podléhají.

Vzhledem ke skutečnosti, že na základě obchodních podmínek vydavatelů poukázek sdružených v asociaci APROPOS lze Stravenkami a benefitními poukázkami uhradit položky podléhající jak první snížené sazbě DPH, tak i položky podléhající druhé snížené sazbě DPH, platí, že stravenky a benefitní poukázky vydávané výše jmenovanými společnostmi naplňuji definici tzv. „víceúčelového poukazu“.

Na základě této skutečnosti jsou stravenky a volnočasové poukázky i nadále distribuovány bez DPH. DPH bude aplikována pouze u případné distribuční/ zprostředkovatelské služby poskytnuté v souvislosti s distribucí stravenek/ benefitních poukázek.

APROPOS tak tímto potvrzuje, že při samotném vydání/ prodeji stravenek a benefitních poukázek k praktické změně uplatnění DPH pro klienty (zaměstnavatele) a smluvní partnery nedochází. Klienti (zaměstnavatelé) budou nadále od svého dodavatele stravenek/ benefitních poukázek dostávat daňový doklad, na kterém bude DPH účtována pouze u distribuční/ zprostředkovatelské služby (např. formou provize či jiných obdobných poplatků), nikoliv však u nominální hodnoty objednaných poukázek.

Smluvním partnerům (akceptantům) bude u všech typů stravenek/ benefitních poukázek účtována zprostředkovatelská služba případně jiná smluvně sjednaná služba podléhající základní sazbě DPH.

Účinnost „Poukázkové směrnice“ je od 1. 1. 2019, avšak novela nové úpravy v českém zákoně o DPH je účinná od 27. 3. 2019 s možností uplatnění přímého účinku již od 1. 1. 2019. Právní stanovisko GFŘ již bylo zveřejněno mimo jiné na stránkách GFŘ a vzbudilo zájem veřejnosti. Praktické závěry KOOV byly prezentovány během setkání zástupců Komory daňových poradců 29. 5. 2019.

Témata:  stravenky DPH daně

Související

Aktuálně se děje

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

28. dubna 2025 12:40

Češi ročně investují 60 miliard do domácích mazlíčků. Výdaje rostou i kvůli inflaci

Nejvyšší inflace za posledních přibližně třicet let, která v Česku v uplynulých letech udeřila, se promítla i do nárůstu výdajů za psi a kočky. Za psa tak dnes běžná domácnost v ČR utratí průměrně zhruba 1500 korun měsíčně, za kočku zhruba polovinu této částky. Přitom alespoň jednoho psa vlastní na dva miliony českých domácností, alespoň jednu kočku pak bezmála 1,5 milionu domácností. Výdaje za „psa v obýváku“ tak činí přibližně 40 miliard korun ročně, kočky coby domácí mazlíčci pak v souhrnu vyjdou na přibližně 20 miliard korun.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Elektronické daňové přiznání: Co musí vědět každý zaměstnanec i podnikatel

I když je mezi zaměstnanci a podnikateli řada odlišností, některé povinnosti jsou stejné. Obě skupiny platí sociální a zdravotní pojištění nebo odvádějí daň z příjmů. Právě ta je pro mnoho z nich „noční můrou“. A to zejména kvůli daňovému přiznání a souvisejícím výpočtům. Jak daň z příjmů správně vypočítat a na co nezapomenout?