Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Do dneška je třeba odevzdat daňové přiznání vypracované poradcem

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Dnes je poslední den pro odevzdání daňového přiznání k dani z příjmu za rok 2018, pokud poplatník využívá služeb daňového poradce nebo má povinný audit.

Do pátku lidé a firmy odevzdali 2,72 milionu daňových přiznání k dani z příjmu. Z toho fyzické osoby odevzdaly 2,28 milionu přiznání a firmy zhruba 436.000. Loni finanční správa za rok 2017 vybrala 2,64 milionu daňových přiznání.

V případě, že se podání daňového přiznání opozdí o pět pracovních dnů, sankce nehrozí. Následné sankce za každý den prodlení činí 0,05 procenta z vyměřené daně. Maximální postih je pět procent z daně či 300.000 Kč. Pokud daňové přiznání není odevzdáno vůbec, a to ani po výzvě úřadu, pokuta je minimálně 500 korun. V novele daňového řádu, který je v současnosti v připomínkách, ministerstvo financí počítá se zrušením pětidenní lhůty bez sankcí.

První termín pro odevzdání daňového přiznání bez využití daňového poradce byl 1. dubna. V tomto termínu bez sankce evidovala finanční správa 2,4 milionu daňových přiznání. Z toho fyzické osoby podaly 2,06 milionu přiznání a firmy 346.632.

Témata:  daně daňové přiznání ekonomika

Související

Aktuálně se děje

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

29. dubna 2025 9:34

Hypotéka bez vlastních úspor: Jak dnes financovat 100 % ceny nemovitosti

Vlastní bydlení se stává luxusem. Ceny nemovitostí lámou rekordy a většina domácností nedosáhne na potřebnou hotovost pro vstup do hypotéky. Přestože banky dříve nabízely 100% financování, dnes od žadatelů vyžadují podíl z vlastních zdrojů. Oficiální důvody jsou jasné -  snižování rizika. Neoficiálně? Klienti si musí najít alternativní cesty, jak chybějící desítky či stovky tisíc pokrýt.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Elektronické daňové přiznání: Co musí vědět každý zaměstnanec i podnikatel

I když je mezi zaměstnanci a podnikateli řada odlišností, některé povinnosti jsou stejné. Obě skupiny platí sociální a zdravotní pojištění nebo odvádějí daň z příjmů. Právě ta je pro mnoho z nich „noční můrou“. A to zejména kvůli daňovému přiznání a souvisejícím výpočtům. Jak daň z příjmů správně vypočítat a na co nezapomenout?