Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zájem o pronájmy je největší za 10 let

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Snížení cen nemovitostí v dohledné době očekávat nelze. Důvodem je zdražování stavebního materiálu, energií a nedostatek pracovní síly, která se promítá do růstu mzdových nákladů. Celkové stavební náklady výrazně vzrostly a jejich pokles s největší pravděpodobností do konce roku nenastane. Nejpravděpodobnějším scénářem je jejich stabilizace na současné úrovni.

„Jedna z variant vývoje nemovitostního trhu může být zamrznutí v některých lokalitách. Ceny se dostávají na úroveň 15násobku průměrné mzdy. Kupní síla obyvatelstva tedy při současných cenách dosahuje svých limitů. Nastane-li situace, kdy například ve Středních Čechách, či Praze nebudou nemovitosti klesat na ceně, či dokonce o několik procent růst, může dojít ke stavu, kdy se nesetká nabídka s poptávkou, a začnou se hromadit neprodané nemovitosti v nabídce,“ predikuje Jakub Veverka, hlavní ekonom realitního portálu Videobydleni.cz.

Tento fakt vidí již dnes někteří developeři, kteří přikračují od prodeje k pronájmu některých projektů. Navíc se snaží kupující nalákat na různé akce, slevy, poukázky či bonusy.

Zájem o pronájmy roste

Čím dál víc lidí musí alespoň prozatím zapomenout na vlastní byt, či dům a řešit své bydlení jinak. Pokud někoho k tomu nenutí životní situace, měl by s pořízením vlastní nemovitosti počkat, případně si vhodný prostor pronajmout.

„Z našich dat nyní stále vyplývá, že se každý měsíc zvyšuje poptávka po pronájmu o vyšší jednotky procent. Růst poptávky po pronájmech je tak nejvyšší za posledních 10 let. K růstu samozřejmě přispívá kromě zvyšování cen energií také uprchlická krize,“ dodává Jakub Veverka z Videobydleni.cz.

Témata:  bydlení nájmy

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

19. června 2025 14:22

Zlato vítězí nad eurem. Centrální banky ho skupují jako nikdy

Zlato v roce 2024 přepsalo historii světových rezerv. Podle zprávy Evropské centrální banky vůbec poprvé předstihlo euro a stalo se – hned po americkém dolaru – druhým nejvýznamnějším rezervním aktivem centrálních bank. Na konci loňského roku představovalo 20 procent jejich oficiálních devizových rezerv, zatímco euro 16 procent. Dolar si drží vedoucí pozici s podílem 46 procent.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Města bez rodin. Nedostupné bydlení mění společnost

Vlastní byt býval cílem každé mladé rodiny. Dnes je realita jiná – ceny nemovitostí a náklady na hypotéky vylučují běžné domácnosti ze hry. Na trhu dominují bezdětné páry s dvěma nadprůměrnými příjmy, zatímco střední třída míří mimo centra měst. Tento posun má zásadní dopad nejen na dostupnost bydlení, ale i na podobu měst a celou společnost.