Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sny o bydlení: Je satelit vždy tou správnou volbou?

bydlení
bydlení
Foto: Pixabay

Samostatný dům se zahradou, právě ten představuje sen mnoha Čechů. Takové bydlení má však svá specifika a mnozí z nás se mu nebojí obětovat i část svého pohodlí časem stráveným dojížděním. Byť to tak na první pohled nemusí vypadat, bydlení Čechů se v posledních dekádách radikálně mění. Něco však stále zůstává, preference osobního vlastnictví a význam lokality.

Milované i zesměšňované, takové jsou satelitní městečka, které se již několik desetiletí objevují po celé zemi a stále v nich nalézají nový domov mnozí Češi. A ani měnící se životní styl na odlivu lidí z většiny měst zásadně nic nemění. I proto, že v České republice na rozdíl například od Spojených států, neexistuje mnoho samostatných enkláv rodinných domků izolovaných od jiných sídel, většinou jsou totiž větší či menší čtvrtě napojeny ke stávajícím vesnicím a městům.

„Čím dál větší množství klientu hledá taková místa, které vedle kvalitního bydlení nabízí alespoň základní infrastrukturu a rozumné dojezdové vzdálenosti. Vyloženě horkým zbožím jsou však pěkné stavební pozemky s dobrou dopravní dostupností jak autem, tak ideálně i hromadnou dopravou. Obzvlášť v okolí krajských měst může částka i za menší stavební parcelu dosáhnout několika milionů a představovat i více než polovinu celkové investice potřebné pro realizaci snu o vlastním bydlení,“ vysvětluje Kamila Houšková z realitního portálu RealityPro.eu.

Na samotě u lesa?

Vzhledem k zvyšujícím se cenám domů i pozemků také stále roste tlak na kupující, kteří hledají vhodnou starší i novou nemovitost v čím dál větší vzdálenosti od větších měst, kde pracují, baví se a tráví velkou část svého času.

„Většina zájemců o rodinný domek hledá co možná nejlepší průnik mezi dostupností, místní vybaveností a kvalitou, obecně však platí, že nejzásadnější vliv má vždy lokalita samotná, která dokáže umenšit horší technický stav, dispozice, nebo nutnost stávající objekt úplně demolovat,“ vysvětluje Kamila Houšková a dodává, že nepsaným realitním trhákem jsou obce, které poskytují kvalitní spojení vlakem či autobusem.

Avšak samotná vzdálenosti mezi obcí, kde si lidé chtějí přestěhovat a místem kde pracují je poměrně virtuální. Je totiž obrovský rozdíl jet například třicet kilometrů po dálnici nebo po okresní silnici, a to jak z hlediska pohodlí, tak i vynaloženého času. Z pohledu hromadné dopravy je zase bezpečnějším propojením vlak, protože autobusy mohou mít obecně nižší spolehlivost v ranních a odpoledních špičkách.

Zvyšující se cena jak stavebních parcel, tak i stavebních materiálů v posledních letech má vliv také na velikost nově postavených domů. Například v roce 2009 měl průměrný rodinný dům obytnou plochu 94,4 m2. Ta v roce 2018 poklesla na 92,1 m2. Na vině však nejsou jenom úspory.

„Obecně dochází k jisté racionalizaci výstavby. Kdo si pamatuje devadesátá léta, určitě si vybaví alespoň jeden rodinný dům či spíš vilu, které měly absurdně velkou podlahovou plochu a v nemálo případech i ne úplně praktické dispozice. Mnozí lidé se z takových případů poučili a staví praktičtější domy, které jsou nejen finančně dostupnější, ale i praktičtější na údržbu a úspornější na provoz,“ uzavírá Kamila Houšková z RealityPro.eu.

Témata:  bydlení

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Novinky v nájemním právu: Jak se změní pravidla pro vyklizení bytu

Od poloviny roku 2025 má začít platit novela občanského soudního řádu, která přináší přínos pro pronajímatele. Nový institut rozkazu k vyklizení umožní nahradit klasickou žalobu v případech neoprávněného setrvání nájemce po skončení nájmu. Tato změna by měla usnadnit a zrychlit proces vystěhování neplatících či problematických nájemců, říká advokátka Kateřina Obertová z  advokátní kanceláře endors.