Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Průměrná sazba hypoték zůstala v lednu na 6,34 procenta

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Průměrná úroková sazba hypoték počátkem ledna činila 6,34 procenta, tedy stejně jako před měsícem. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu, který se od jara zpracovává podle nové metodiky na základě údajů k pátému pracovnímu dni každého měsíce. Metodika odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro 80 procent hodnoty nemovitosti.

"Sazba Hypoindexu pro rok 2023 startuje na stejných sazbách, na kterých končil rok 2022. Potvrzuje se tedy očekávaný trend stagnace úrokových sazeb, který pravděpodobně vydrží do jarních měsíců, kdy nejspíše banky spustí pravidelné jarní akce na podporu hypotečního trhu. Nicméně půjde pravděpodobně opět pouze o výkyvy v ustáleném trendu,“ uvedl analytik Fincentrum & Swiss Life Select Jiří Sýkora.

Měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun sjednaného do 80 procent odhadní ceny nemovitosti při fixaci na tři roky, splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 6,34 procenta zůstala v lednu podle dat Fincentra Hypoindexu 23.274 korun. V uplynulém měsíci se podle něj nezměnila žádná průměrná nabídková sazba hypotečních úvěrů fixovaných od jednoho roku do deseti let, a to jak hypoték do 80 procent zástavní hodnoty nemovitosti, tak nad ní.

"Rok 2022 končil s tím, že hypoteční sazby víceméně stagnují, počty nově poskytnutých hypoték neustále klesají. Pokud se podíváme na trh jako celek, tak ceny nemovitostí poklesly jen velmi mírně. A i zde vidíme spíše stagnaci cen,“ řekl Sýkora. V letošním roce dojde podle něj jen k mírnému snižování cen. "Dá se očekávat, že i developeři u novostaveb začnou pomalu snižovat základní cenu za metr čtvereční," dodal.

U hypotečních sazeb čeká spíše stagnaci s jen mírnými výkyvy spojenými s konkurenčním bojem bank a vyhlašováním a ukončováním různých akčních nabídek. Pokud se naplní předpověď představitelů České národní banky, pak by se úrokové sazby mohly snížit na konci roku 2023, míní. "A s ohledem na to, že přes zimu hypoteční trh zrovna nekvete, je možné předpokládat, že toto snížení banky přenesou do hypotečních sazeb až na jaře roku 2024,“ odhadl.

Ani konzultant poradenské firmy 4fin Jan Schwarzbach v roce 2023 neočekává výraznější snižování úrokových sazeb až na úrovně, na kterých byly v posledních letech. Takové snížení, pokud vůbec, může podle něj nastat až v roce 2024. "V roce 2023 půjde spíše o postupné snižování po desetinkách procentního bodu, do kterých mohou vstupovat krátkodobé akční nabídky jednotlivých bank," řekl dnes ČTK.

I kdyby centrální banka úrokové sazby nezvýšila, hypoteční trh podle Sýkory v letošním roce boom nečeká. "Už před koncem loňského roku některé banky přistoupily k tzv. přebírání hypoték. Nicméně jde pouze o drobné postrčení, které nebude mít výraznější dopad na čísla letošního roku,“ dodal.

Témata:  hypotéky bydlení

Související

Aktuálně se děje

24. července 2024 10:16

21. července 2024 21:04

SLEDUJTE: Joe Biden se vzdal kandidatury. Trump zatím nemá soupeře

Americký prezident Joe Biden v neděli oznámil, že stáhne svou kandidaturu na post prezidenta USA a nebude se ucházet o znovuzvolení.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Vláda schválila novou výši započitatelných nákladů na bydlení. Dojde také ke sjednocení částek pro byty v evidenci i mimo ni

Česká republika dlouhodobě podporuje ukrajinské občany, kteří hledají útočiště před ruskou agresí na Ukrajině. Zároveň usiluje o to, aby byla posílena jejich samostatná participace na úhradě základních životních potřeb včetně bydlení. Nyní mají někteří uprchlíci možnost bezplatně bydlet v nouzovém ubytování, od 1. září 2024 ale budou související podmínky upraveny. MPSV proto ve spolupráci s dalšími odborníky připravilo návrh, kterým podpoří tyto cizince i po skončení bezplatného nouzového ubytování. Pro zranitelné osoby bude nová částka činit 6 000 Kč měsíčně a pro ostatní osoby s dočasnou ochranou 4 000 Kč měsíčně.