Přemýšlíte kam s penězi? Zaměřte se na investiční byty!

PR článek (Toto je reklamní sdělení. MoneyMAG.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah).

koupit_prodat_byt_hypo

Máte volné finance a přemýšlíte, jak je zhodnotit? Ukládat je na běžný účet nechcete, protože by je ohrozila inflace, tak co třeba investice do nemovitosti? Takový investiční byt není vůbec k zahození.

Co je investiční byt?

Investiční byt není určen k vlastnímu bydlení, ale k pronájmu. Takových bytů je u nás zhruba třetina a na žebříčku popularity investic poráží i zlato a jiné drahé kovy.

Čechy od nákupu investičních bytů neodradila ani koronavirová pandemie, makléři registrují zejména rostoucí poptávku po apartmánech v okolí horských středisek. Třeba takové Krkonoše, kde developeři několik desítek nových bytů právě dokončují, jsou toho dokonalým příkladem. Novostavby s investičními byty ale nerostou jen v Krkonoších, podobně tomu je i v Jeseníkách, na Šumavě, v Orlických horách a na dalších atraktivních místech.

Co stojí za zájmem o investiční nemovitosti?

Investiční nemovitost je určena k pronájmu, ze kterého plynou poměrně solidní příjmy. Kromě nich se ale majitel může těšit z toho, že má ve vlastnictví cennou nemovitost, kterou může po část roku využívat třeba k vlastní rekreaci. Jaké jsou další výhody?

  • Nemovitosti jsou „protiinflační“ a jejich hodnota s časem roste.
  • V budoucnu můžete investiční nemovitost prodat, případně dát dětem, třeba k bydlení.
  • Pohlídáte si péči o nemovitost, s klienty (nájemníky) budete jednat osobně. Sami taky můžete inzerovat nabídku bytu k pronájmu.
  • Můžete ji pronajímat krátkodobě i dlouhodobě, časem ji můžete proměnit i na vlastní bydlení.

Jak už to bývá, kde jsou pozitiva, tam bývají i negativa. Je tedy fér je zmínit i u investičních bytů. Prvním je časová náročnost, kdy si vybíráte nemovitost, řešíte její financování, hledáte nájemníky, setkáváte se s nimi, dost možná budete řešit i nějaké problémy.

Kromě toho se taky může stát, že nějakou dobu budete bez nájemníků, do bytu budete ale investovat pořád. Platit energie, udržovat ho v dobrém stavu, případně splácet hypotéku.

img-responsive

koupit_prodat_byt_hypo | foto: HYPOnaMÍRU.cz

Jak vybrat lokalitu, kde si pořídit investiční nemovitost?

Chcete si taky pořídit nějakou tu investiční nemovitost na horách a nevíte, jak vybrat správné místo? Jedním z důležitých parametrů je vybavenost oblasti. Když lidé jedou na hory, očekávají bohaté sportovní vyžití, dostupnost služeb a obchodů, a dojezdová vzdálenost do horského střediska. Vás by zase měl zajímat budoucí rozvoj místa.

Víte, že snahou developerů je co nejrychleji nemovitost prodat a získané peníze investovat zase jinde? Využívají tak pomoci dalších specialistů, třeba těch hypotečních.

Byty z developerského projektu jsou vhodnou volbou i pro vás. Vaši budoucí nájemníci, a je jedno, zda budou krátkodobí nebo dlouhodobí, očekávají vysoký standard bydlení a vybudovanou infrastrukturu.

Jak si investiční nemovitost pořídit?

Za popularitou investičních bytů jistě stojí i skutečnost, že jde vlastně o jednu z mála investic, na kterou si můžete půjčit. Kdo nemá našetřený dostatek financí na její pořízení, může požádat o hypotéku, která láká nízkým úrokem.

Finanční specialisté ale doporučují hypotéku i těm, kdo dostatek financí mají. Když totiž část uhradí z vlastních zdrojů a zbytek prostřednictvím hypotečního úvěru, mohou si pořídit víc nemovitostí, jejichž cena poroste a jakmile hypotéku splatí, stanou se hrdými majiteli několika nemovitostí.

Víte, že tomu, kdo doloží budoucí nájemní smlouvu, banka možná příjmy z budoucího pronájmu v žádosti o hypotéku zohlední? Když se tak stane, je mnohem jednodušší dosáhnout na potřebnou výši hypotéky, kterou banky poskytují do výše 60-70 % ceny nemovitosti.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky