Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Přemýšlíte kam s penězi? Zaměřte se na investiční byty!

koupit_prodat_byt_hypo Fotogalerie +2
koupit_prodat_byt_hypo
Foto: HYPOnaMÍRU.cz

PR článek (Toto je reklamní sdělení. MoneyMAG.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah).

Máte volné finance a přemýšlíte, jak je zhodnotit? Ukládat je na běžný účet nechcete, protože by je ohrozila inflace, tak co třeba investice do nemovitosti? Takový investiční byt není vůbec k zahození.

Co je investiční byt?

Investiční byt není určen k vlastnímu bydlení, ale k pronájmu. Takových bytů je u nás zhruba třetina a na žebříčku popularity investic poráží i zlato a jiné drahé kovy.

Čechy od nákupu investičních bytů neodradila ani koronavirová pandemie, makléři registrují zejména rostoucí poptávku po apartmánech v okolí horských středisek. Třeba takové Krkonoše, kde developeři několik desítek nových bytů právě dokončují, jsou toho dokonalým příkladem. Novostavby s investičními byty ale nerostou jen v Krkonoších, podobně tomu je i v Jeseníkách, na Šumavě, v Orlických horách a na dalších atraktivních místech.

Co stojí za zájmem o investiční nemovitosti?

Investiční nemovitost je určena k pronájmu, ze kterého plynou poměrně solidní příjmy. Kromě nich se ale majitel může těšit z toho, že má ve vlastnictví cennou nemovitost, kterou může po část roku využívat třeba k vlastní rekreaci. Jaké jsou další výhody?

  • Nemovitosti jsou „protiinflační“ a jejich hodnota s časem roste.
  • V budoucnu můžete investiční nemovitost prodat, případně dát dětem, třeba k bydlení.
  • Pohlídáte si péči o nemovitost, s klienty (nájemníky) budete jednat osobně. Sami taky můžete inzerovat nabídku bytu k pronájmu.
  • Můžete ji pronajímat krátkodobě i dlouhodobě, časem ji můžete proměnit i na vlastní bydlení.

Jak už to bývá, kde jsou pozitiva, tam bývají i negativa. Je tedy fér je zmínit i u investičních bytů. Prvním je časová náročnost, kdy si vybíráte nemovitost, řešíte její financování, hledáte nájemníky, setkáváte se s nimi, dost možná budete řešit i nějaké problémy.

Kromě toho se taky může stát, že nějakou dobu budete bez nájemníků, do bytu budete ale investovat pořád. Platit energie, udržovat ho v dobrém stavu, případně splácet hypotéku.

|||photoInArticle '4236##koupit_prodat_byt_hypo##'|||

Jak vybrat lokalitu, kde si pořídit investiční nemovitost?

Chcete si taky pořídit nějakou tu investiční nemovitost na horách a nevíte, jak vybrat správné místo? Jedním z důležitých parametrů je vybavenost oblasti. Když lidé jedou na hory, očekávají bohaté sportovní vyžití, dostupnost služeb a obchodů, a dojezdová vzdálenost do horského střediska. Vás by zase měl zajímat budoucí rozvoj místa.

Víte, že snahou developerů je co nejrychleji nemovitost prodat a získané peníze investovat zase jinde? Využívají tak pomoci dalších specialistů, třeba těch hypotečních.

Byty z developerského projektu jsou vhodnou volbou i pro vás. Vaši budoucí nájemníci, a je jedno, zda budou krátkodobí nebo dlouhodobí, očekávají vysoký standard bydlení a vybudovanou infrastrukturu.

Jak si investiční nemovitost pořídit?

Za popularitou investičních bytů jistě stojí i skutečnost, že jde vlastně o jednu z mála investic, na kterou si můžete půjčit. Kdo nemá našetřený dostatek financí na její pořízení, může požádat o hypotéku, která láká nízkým úrokem.

Finanční specialisté ale doporučují hypotéku i těm, kdo dostatek financí mají. Když totiž část uhradí z vlastních zdrojů a zbytek prostřednictvím hypotečního úvěru, mohou si pořídit víc nemovitostí, jejichž cena poroste a jakmile hypotéku splatí, stanou se hrdými majiteli několika nemovitostí.

Víte, že tomu, kdo doloží budoucí nájemní smlouvu, banka možná příjmy z budoucího pronájmu v žádosti o hypotéku zohlední? Když se tak stane, je mnohem jednodušší dosáhnout na potřebnou výši hypotéky, kterou banky poskytují do výše 60-70 % ceny nemovitosti.

Témata:  PR článek bydlení

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Novinky v nájemním právu: Jak se změní pravidla pro vyklizení bytu

Od poloviny roku 2025 má začít platit novela občanského soudního řádu, která přináší přínos pro pronajímatele. Nový institut rozkazu k vyklizení umožní nahradit klasickou žalobu v případech neoprávněného setrvání nájemce po skončení nájmu. Tato změna by měla usnadnit a zrychlit proces vystěhování neplatících či problematických nájemců, říká advokátka Kateřina Obertová z  advokátní kanceláře endors.