Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak dlouho nyní trvá vyřízení hypotéky?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Vyřízení hypotéky nyní zabere mnohem více času než v době před vypuknutí pandemie koronaviru. Češi si nechtějí nechat utéct nízké úrokové sazby hypoték a banky jsou zavalené žádostmi o úvěry na bydlení. Jak dlouho trvá uzavřít hypotéku a jak lze její vyřízení urychlit?

Ještě před vypuknutím pandemie koronaviru evidovaly banky největší zájem o hypotéky v jarních měsících a v posledním čtvrtletí roku. Naopak v prvních týdnech nového roku a během letních prázdnin byla poptávka po úvěrech na bydlení znatelně slabší.

„Aktuální statistiky potvrzují, že tento trend minimálně pro letošní první pololetí rozhodně neplatí. Zájem o hypotéky je enormní a pokračuje rekordní poptávka z posledního čtvrtletí loňského roku. Banky jsou od samého začátku roku zavaleny žádostmi o hypotéky,“ říká hypoteční specialistka Veronika Kráčmár Hegrová z Hyponamiru.cz

Pokud nyní uvažujete o hypotéce, připravte se na to, že na její vyřízení budete potřebovat mnohem více času.

Sjednání hypotéky může trvat až dva měsíce - Sjednání hypotéky se může zbrzdit jak na straně banky, tak zájemce o nový úvěr na bydlení. Ještě na začátku loňského roku, pokud šlo při vyřizování úvěru vše hladce, nezabralo bankám sjednání hypotéky více než tři týdny až měsíc. V letošním roce je ovšem třeba počítat s mnohem delší dobou.

Doba schvalování hypotéky se odvíjí od úrokových sazeb konkrétní banky. Pokud je nabídka úvěru z hlediska výše úroku méně zajímavá, má banka méně žádostí o hypotéky a tím pádem také kratší schvalovací lhůty. A platí to i naopak. „Rychleji také schvalují hypotéky zpravidla větší bankovní domy. Aktuálně vyřídíte hypotéku velmi rychle například v Komerční bance a Hypoteční bance, které schvalují úvěry na bydlení v řádu několika dní. Naopak více času budete potřebovat v bance Creditas, kde si počkáte na schválení hypotéky tři týdny až měsíc,“ upřesňuje Veronika Kráčmár Hegrová z hyponamiru.cz

Témata:  hypotéky bydlení

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

19. června 2025 14:22

Zlato vítězí nad eurem. Centrální banky ho skupují jako nikdy

Zlato v roce 2024 přepsalo historii světových rezerv. Podle zprávy Evropské centrální banky vůbec poprvé předstihlo euro a stalo se – hned po americkém dolaru – druhým nejvýznamnějším rezervním aktivem centrálních bank. Na konci loňského roku představovalo 20 procent jejich oficiálních devizových rezerv, zatímco euro 16 procent. Dolar si drží vedoucí pozici s podílem 46 procent.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Města bez rodin. Nedostupné bydlení mění společnost

Vlastní byt býval cílem každé mladé rodiny. Dnes je realita jiná – ceny nemovitostí a náklady na hypotéky vylučují běžné domácnosti ze hry. Na trhu dominují bezdětné páry s dvěma nadprůměrnými příjmy, zatímco střední třída míří mimo centra měst. Tento posun má zásadní dopad nejen na dostupnost bydlení, ale i na podobu měst a celou společnost.