Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Investoři ženou ceny nemovitostí i nájmy vzhůru

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Ačkoli se krize prodlužuje, ceny nemovitostí neklesají. Koupit si byt, dům, či pozemek, není v posledních letech levná záležitost a nižší ceny jsou v nedohlednu. I když na koupi nemovitosti mohou mnozí zapomenout, ceny letí vzhůru, a to nejen při koupi, ale i při pronájmu.

„Prodejní ceny bytů jsou neustále pod nákupním tlakem, což přeneseně vytváří tlak na výši ceny za pronájem. Důvod je jednoduchý: 80 procent nákupů bytů nyní tvoří nákupy investorů, kteří očekávají návratnost,“ vysvětluje Blanka Hočnerová z realitního portálu Origo-reality.cz a upřesňuje: „Tento jev probíhá především v regionech mimo Prahu, a to především v oblastech, kde je cena za metr čtvereční bytu nejnižší v České republice. Patří sem hlavně ústecký a moravskoslezský kraj, kde se návratnost může pohybovat i přes pět procent ročně.“V Praze ceny nemovitostí tolik nerostou

Pražský nemovitostní trh je specifický. Většinou regiony reagují na výkyvy cen nemovitostí s menším zpožděním. Jenže tato krize je jiná v mnoha ohledech. Důvodem jsou byty zející prázdnotou kvůli odlivu turistů a utichnutí byznysu krátkodobých pronájmů.

„Jediné místo v ČR, kde existuje tlak na snížení ceny je paradoxně v Praze, kde došlo k uvolnění tisíců bytů z krátkodobých pronájmů do dlouhodobých a cena pronájmů oproti hodnotě pronajímané nemovitosti rapidně klesla,“ dodává Blanka Hočnerová z realitního portálu Origo-reality.cz.Praha je však pro investory nejlákavější, ale lidé, kteří pronajímají nemovitosti například přes Airbnb, nechtějí své byty či domy prodat. Když se vše vrátí do normálu a turisté budou zase hojně navštěvovat naše hlavní město, bude pěkný byt v centru Prahy znovu zlatý důl.

Témata:  nemovitosti nájmy

Související

Aktuálně se děje

14. května 2025 11:21

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

Češi porazili celou EU. Chudoba se jim vyhýbá nejvíc

Češi jsou v rámci všech zemí EU nejméně ohrožení chudobou nebo sociálním vyloučením. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Eurostat. V roce 2024 bylo chudobou nebo sociálním vyloučením ohroženo 11,3 procenta obyvatel České republiky, což je nejnižší podíl ze všech zemí EU a také druhý nejnižší podíl v historii ČR. Lépe Česko dopadlo jen v roce 2021, kdy daný podíl činil 10,7 procenta. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Města bez rodin. Nedostupné bydlení mění společnost

Vlastní byt býval cílem každé mladé rodiny. Dnes je realita jiná – ceny nemovitostí a náklady na hypotéky vylučují běžné domácnosti ze hry. Na trhu dominují bezdětné páry s dvěma nadprůměrnými příjmy, zatímco střední třída míří mimo centra měst. Tento posun má zásadní dopad nejen na dostupnost bydlení, ale i na podobu měst a celou společnost.