Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hypotéka bez nemovitosti: Jaké má výhody a nevýhody?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Hypotéka bez nemovitosti je cestou, jak si vyřídit hypotéku dopředu a získat ž na 3 roky času na výběr bydlení.

Hypotéka bez nemovitosti

Pokud plánujete nákup nemovitosti, ale ještě jste nenašli tu pravou, nebo víte že danou nemovitost budete kupovat až za půl roku, požádejte o hypotéku bez nemovitosti. Díky ní získáte až 3 roky na výběr bydlení nebo investiční nemovitosti.

Podmínky pro získání hypotéky bez nemovitosti jsou stejné jako u jakékoli jiné hypotéky.

S bankou se dohodnete na podmínkách hypotéky, následně vyplníte žádost o hypotéku a domluvíte se na dodání potřebných podkladů. Po schválení hypotéky bankou a podpisu smlouvy máte zafixovanou úrokovou sazbu a připravené peníze k čerpání. 

Na trhu mohou být různé podmínky pro získání hypotéky bez nemovitosti a každá banka vám předem řekne, kolik času na pořízení nemovitosti máte. Například Komerční banka nabízí u hypotéky bez nemovitosti svým klientům na výběr bydlení až 3 roky.  

U hypoték můžete ze zákona jednou za rok předčasně splatit až 25 % dlužné částky bez poplatků. To platí i u hypotéky bez nemovitosti – v momentě, kdy už  ji splácíte.

Výhody a nevýhody hypotéky bez nemovitosti

Jako každý hypoteční úvěr má i hypotéka bez nemovitosti své klady a zápory.

Mezi výhody patří jednoznačně:

Nemusíte si dělat starosti, že nebudete mít peníze – máte je schválené ještě předtím, než najdete nemovitost. Prodávajícímu jen řeknete, že máte hypotéku bez nemovitosti a peníze tak máte rychle k dispozici. Máte až 3 roky na výběr nemovitosti. Jakmile si nemovitost vyberete, peníze máte rychle k dispozici.

Za nevýhody hypotéky bez nemovitosti se dá považovat následující:

Částka, na kterou si hypotéku bez nemovitosti berete, nelze lehce navýšit. Pokud bude nemovitost dražší než vaše smluvená hypotéka a vy budete potřebovat více peněz, musíte si s bankou sjednat novou hypotéku s novou úrokovou sazbou a vyřešit, co dělat s tou stávající. Ke stávající hypotéce si můžete dodatečně sjednat také neúčelovou část – ovšem celý sjednávací proces vás čeká znovu. Fixovat úrokovou sazbu v době stoupajících úroků nemusí být moc výhodné.   

Témata:  hypotéky

Související

Aktuálně se děje

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

28. dubna 2025 12:40

Češi ročně investují 60 miliard do domácích mazlíčků. Výdaje rostou i kvůli inflaci

Nejvyšší inflace za posledních přibližně třicet let, která v Česku v uplynulých letech udeřila, se promítla i do nárůstu výdajů za psi a kočky. Za psa tak dnes běžná domácnost v ČR utratí průměrně zhruba 1500 korun měsíčně, za kočku zhruba polovinu této částky. Přitom alespoň jednoho psa vlastní na dva miliony českých domácností, alespoň jednu kočku pak bezmála 1,5 milionu domácností. Výdaje za „psa v obýváku“ tak činí přibližně 40 miliard korun ročně, kočky coby domácí mazlíčci pak v souhrnu vyjdou na přibližně 20 miliard korun.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Města bez rodin. Nedostupné bydlení mění společnost

Vlastní byt býval cílem každé mladé rodiny. Dnes je realita jiná – ceny nemovitostí a náklady na hypotéky vylučují běžné domácnosti ze hry. Na trhu dominují bezdětné páry s dvěma nadprůměrnými příjmy, zatímco střední třída míří mimo centra měst. Tento posun má zásadní dopad nejen na dostupnost bydlení, ale i na podobu měst a celou společnost.