Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ceny bydlení na Slovensku v závěru roku vystoupily na rekord

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Průměrná cena bydlení na Slovensku v posledním čtvrtletí loňského roku vystoupila na rekord. Tempo meziročního růstu cen bytů a domů bylo nejvyšší za posledních 12 let. Za celý loňský rok se ceny bydlení na Slovensku zvýšily dvouciferným tempem, respektive nejrychleji od roku 2008. Vyplývá to z dnešních údajů slovenské centrální banky (NBS). Pandemie nemoci covid-19 realitní trh v zemi výrazněji neovlivnila.

Průměrná cena metru čtverečního v bytech a domech na Slovensku ve čtvrtém čtvrtletí dosáhla 1853 eur (48.180 Kč). Proti stejnému období předchozího roku se zvýšila o 16 procent. V průměru za celý rok bydlení zdražilo o 11,9 procenta, poptávku podpořily také nízké úrokové sazby z půjček.

Růst cen nemovitostí podle analytiků NBS ovlivňuje také jejich nižší nabídka. Očekávané zhoršení vývoje na trhu práce, který již poznamenala pandemie, a také předpokládaný pomalejší růst mezd pak zhoršují dostupnost bydlení.

Bydlení na Slovensku zdražilo v době propadu ekonomiky v souvislosti s pandemií. Podle ekonomů centrální banky s výjimkou několika týdnů během první uzávěry loni na jaře nebyl realitní trh v zemi zásadně ovlivněn. Pravděpodobnost poklesu cen bydlení v blízké budoucnosti na Slovensku analytici označili za velmi nízkou. Upozornili také, že ze všech zemí EU má Slovensko nejvyšší průměrný počet osob na jednu domácnost a že prozatím nelze počítat s nasycením poptávky po bydlení.

V cenách bytů a domů přetrvávají na Slovensku značné regionální rozdíly. S odstupem nejdražší jsou byty a domy v Bratislavě a okolí, kde je v zemi i nejvyšší životní úroveň.

Také v České republice bydlení zdražuje. Podle údajů společnosti Bezrealitky prodejní ceny starších bytů v Česku v posledním čtvrtletí loňska meziročně vzrostly v průměru o 13 procent na 71.567 korun za metr čtvereční.

Témata:  Slovensko bydlení

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Novinky v nájemním právu: Jak se změní pravidla pro vyklizení bytu

Od poloviny roku 2025 má začít platit novela občanského soudního řádu, která přináší přínos pro pronajímatele. Nový institut rozkazu k vyklizení umožní nahradit klasickou žalobu v případech neoprávněného setrvání nájemce po skončení nájmu. Tato změna by měla usnadnit a zrychlit proces vystěhování neplatících či problematických nájemců, říká advokátka Kateřina Obertová z  advokátní kanceláře endors.