Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Central Group navzdory krizi letos prodá více bytů než loni

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Developerská společnost Central Group letos prodá asi 800 bytů, meziročně zhruba o stovku více. Kvůli opatřením proti šíření koronaviru výrazně klesl podíl nakupujících cizinců. Tento výpadek však pokryli domácí klienti, kteří ve větší míře využívají výhodné hypotéky. V rozhovoru s ČTK to uvedl majitel firmy Dušan Kunovský. Ceny novostaveb v Praze, které za posledních pět let vzrostly téměř dvojnásobně, by podle něj v příštím roce měly stagnovat.

"Koronavirus přinesl na trh specifické věci. Zásadně odpadli cizinci, snížil se i počet spekulativních nákupů v širším centru Prahy, kde lidé kupovali jednopokojové a dvoupokojové byty na Airbnb," řekl Kunovský.

Podíl nakupujících cizinců se podle něj dlouhodobě pohyboval kolem 30 procent. V některých lokalitách, například v blízkosti letiště, to bylo i více. Aktuálně se podíl cizinců pohybuje mezi pěti až deseti procenty.

"Poptávka se naopak zásadně zvýšila ve dvou segmentech. Jednak jsou tady lidé, kteří vnímají nejistotu budoucího vývoje ekonomiky. Pro ně je nákup bytu taková bezpečná investice v nejisté době. Dále ČNB už na jaře zmírnila opatření pro poskytování hypoték. A úroková sazba klesá sedmý měsíc v řadě a blíží se dvěma procentům," uvedl dále Kunovský. Zatímco dříve se podle něj podíl klientů, kteří financovali koupi bytu hypotékou, pohyboval v závislosti na lokalitě mezi 40 až 50 procenty, nyní jsou to více než tři pětiny.

Těch, kteří kupují byty na investici, je podle něj zhruba třetina. "Oslovují nás i firmy, ale většinou jsou to malí investoři. Nejčastěji kupují jeden až tři byty v různých lokalitách. Výnosy z nájmů se mohou pohybovat kolem tří procent. Dříve to bylo třeba kolem pěti procent. Ale v minulých pěti letech bylo to zdražování až nezdravé," doplnil Kunovský.

Podle společných statistik Trigemy, Central Group a Skanska Reality nové byty v Praze od poloviny roku 2015 zdražily o 98 procent na 110.117 korun za metr čtvereční. Letos se meziroční tempo růstu cen pohybuje v jednotkách procent. "Pro příští dva roky očekáváme spíše stagnaci. Na trh se dostanou nové velké projekty. My chceme dát v dubnu do prodeje asi 400 bytů v Parkové čtvrti na Žižkově, na podzim přes 500 bytů v projektu Tesla Hloubětín," sdělil Kunovský.

Největším trendem je podle něj v posledních letech požadavek klientů na venkovní prostor a kvůli výraznému zdražování také zmenšování podlahové plochy. "Současné karantény tenhle trend jenom podpořily, ale bylo to tady už dřív. Byt bez balkonu, terasy nebo předzahrádky je prodejný pouze s výrazným cenovým diskontem. A v bytech se optimalizuje každý metr. Aby tam třeba nebyly zbytečně velké chodby nebo nevyužitelné prostory," uvedl Kunosvký.

Central Group má podle něj v zásobě pozemky asi pro 30.000 bytů. O nákupu nových pozemků v současnosti neuvažuje. "Když to trochu zlehčím, tak při současném tempu schvalování, kdy se na vyřízení u některých projektů čeká i deset let, se výstavby všech těchto bytů ani nedožiju. Ceny pozemků jsou teď navíc tak vyšponované, že je iracionální do některých transakcí jít. Na akvizice máme připravený třímiliardový kapitál z vlastních zdrojů. A věříme, že se vyplatí počkat," dodal Kunovský.

Společnost Central Group vznikla před 25 lety. Do obchodního rejstříku byla zapsána 14. prosince 1995.

Témata:  Central Group byty

Související

Aktuálně se děje

12. září 2024 10:37

Nečekané, cla EU na čínská elektroauta nakonec dost možná nebudou. Peking, Bratislava i Berlín tleskají Španělsku

Španělský premiér Pedro Sanchez totiž vyrazil na čtyřdenní návštěvu Číny a předvedl tam překvapivou otočku. Vyzývá náhle, ať země EU a Brusel samotný přehodnotí uvalení vysokých cel právě na čínská elektroauta. Ta platí od letošního července provizorně, na přelomu října a listopadu mají vstoupit v platnost trvale, na pět let. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy