Nedostatek stavebních povolení ničí české stavebnictví

„Stavební úřady v České republice jsou pomalejší než v rozvojovém světě. Z Evropské unie jsou na tom hůře už jen Rumunsko, Slovensko a Kypr. Nefungující stavební úřady jsou hlavní příčinou skomírajícího stavebnictví. Negativním důsledkem jsou vysoké ceny nemovitostí,“ upozorňuje hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Diskuse: 0

Ilustrační fotografie
reklama

„Maloobchodníci hlásí skvělé výsledky. Díky rostoucí spotřebě domácností letos mohou prožít rekordní růst tržeb. S rostoucími příjmy lidí rostou objemy prodejů i poptávka po luxusním zboží,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

S příchodem jarních měsíců se začne oživovat stavební činnost. Za únor stavební produkce reálně meziročně vzrostla o 9,4 %. Tento ukazatel je však zkreslený velmi nízkou základní hodnotou, takže i nárůsty o desítky procent by byly nedostačující. Na vině jsou stavební úřady, které kvůli přebujelé byrokracii nevydávají dostatek stavebních povolení. Těch bylo v únoru vydáno pouze 5 543. Výsledkem je nízká nabídka na trhu realit, což má za následek rychlý růst cen nemovitostí.

Průmyslová produkce v únoru reálně meziročně vzrostla o 2,7 %. Firmám se daří získávat nové zakázky, jejichž hodnota meziročně vzrostla o 4,1 %. Největším problémem průmyslníků tak zůstává nedostatek zaměstnanců a jejich narůstající mzdové nároky. Průměrná mzda v průmyslových podnicích s 50 a více zaměstnanci již dosáhla úrovně 30 282 Kč, což představuje meziroční nárůst o 7,3 %.

Díky růstu mezd napříč celou ekonomikou roste spotřeba domácností. To má za následek meziroční růst únorových maloobchodních tržeb o 6,0 %. Pro rok 2018 lze očekávat další růst mezd o 6 % až 8 %, je tak dobře možné, že letošní rok se stane pro maloobchod rekordním.

Loading...

Diskuze: Nedostatek stavebních povolení ničí české stavebnictví

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky