Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Povolovací proces v Česku nezrychluje, efektivněji se povolují stavby už i v Konžské republice

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Doba potřebná k vyřízení stavebního povolení je největší bolestí české ekonomiky. Dlouhodobě. Opětovně to potvrdil dnes vydaný žebříček Doing Business zpracovávaný Světovou bankou, který Českou republiku v tomto ukazateli zařadil až na 127. místo ze 178 sledovaných zemí, hluboko za dalšími vyspělými ekonomikami. V Česku tak sesbírání všech razítek a povolení potřebných ke stavbě trvá celkem 247 dní. Naproti tomu v Dánsku – jež žebříček Doing Business v tomto ukazateli vede – stavitel celým procesem projde během pouhých 64 dní. Informuje Michaela Tomášková, výkonná ředitelka Central Group a.s.

Žebříček ale načítá jen délku řízení danou zákonem. V realitě však proces získání potřebných povolení trvá mnohem déle. V Česku u běžného bytového domu aktuálně asi deset let. Úřady si totiž k řadě problémů vyžadují stanoviska dotčených orgánů. A ty žádné lhůty stanoveny nemají. Čeká se tak na jejich vyjádření mnohdy i rok.

ČR drží „pěkné“ 127. místo ze 178Konžská republika, Grenada a Kuvajt. To je společnost, uprostřed které se na 127. místě žebříčku aktuálně nachází Česká republika. Daleko za zeměmi jako je Papua Nová Guinea, Džibuti nebo Laos. V celkovém pořadí, které vyhodnocuje i další aspekty ekonomiky jako například zahraniční obchod nebo přístup k úvěrům, je přitom ČR na solidním 30. místě, byť i to znamená pokles o 3 místa proti roku předchozímu. Délka stavebního řízení je tak ukazatelem, ve kterém Česká republika může nejsnáze zaznamenat největší posun.„Rok za rokem nám Světová banka potvrzuje, že délka stavebního povolování je největší brzdou české ekonomiky, přesto se naše politická reprezentace není schopná dohodnout na legislativních změnách, které by tento vleklý problém odstranily,“ komentovala výsledek výkonná ředitelka společnosti Central Group Michaela Tomášková. Podle Světové banky zabere vyřízení všech procedur stavebního povolení stavebníkům již zmíněných 247 dní, což znamená, že Česká republika od roku 2010 fakticky neudělala pokrok. V porovnání s loňským ročníkem si sice polepšila o tři místa, tento posun byl ovšem způsoben zhoršením konkurence a snížením počtu monitorovaných zemí, nikoliv progresem na české straně.

Odborníci přitom dlouhodobě navrhují kroky, které by celý povolovací proces značně urychlily. V Praze by například velmi pomohlo vytvořit jeden specializovaný stavební úřad pro velké stavby. Zásadní brzdou je pak současný systém, kdy se k povolovacímu procesu vyjadřují dotčené orgány bez závazných termínu na rozhodnutí. Odděleno by rovněž mělo být rozhodování státní a místní samosprávy. Injekcí pro bytovou výstavbu v Praze by byla také větší flexibilita úřadů v oblasti územnímu plánování.Díky těmto skutečnostem pak třeba stavba bytového domu v České republice v tuto chvíli trvá od spuštění povolovacího procesu ke kolaudaci až deset let. Na trh se tak nedostává dostatečné množství nových bytů, což obyvatelům země komplikuje možnost získání nového bydlení. Zásadním urychlením celého povolovacího procesu si tak Česká republika může vylepšit nejen postavení na prestižním žebříčku Doing Business, ale zároveň i zchladit trh s nemovitostmi.

Témata:  nemovitosti stavebnictví bydlení

Související

Aktuálně se děje

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

25. dubna 2025 12:50

Benzín je nejlevnější od roku 2021. Ale už příští týden to může být jinak

Ceny pohonných hmot v Česku v uplynulém týdnu opět klesaly, tempo bylo ale ve srovnání s předchozím týdnem nižší. Benzin Natural 95 zlevnil o devět haléřů na průměrných 34,23 Kč/l. Naposledy byl levnější počátkem října 2021, tedy před třemi a půl lety. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Světové napětí doléhá i na reality. Malé byty zdražují, domy ztrácí hodnotu

Obchodní přetahovaná mezi USA a EU sílí a její dozvuky mohou brzy pocítit i Češi. Zavádění cel totiž zdražuje dovoz surovin i zboží, což tlačí ceny nahoru a přiživuje inflaci. Dopady by se mohly promítnout nejen do peněženek spotřebitelů, ale i do realitního trhu – dražší hypotéky a nejistý růst ekonomiky mohou ovlivnit ochotu lidí investovat do bydlení.