Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Návrh na omezení počtu nájemníků v bytech: další restrikce...

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Složité problémy nemívají jednoduchá řešení. Jasným šlápnutím vedle je návrh ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera, který má už ve středu 20. července projednávat vláda. Ministr chce řešit tíživou situaci kolem sociálně vyloučených lokalit mimo jiné omezením počtu lidí žijících v jednom bytě. Kolik nájemníků smí v jednotce žít, by pak měly určit hygienické normy s ohledem na rozlohu bytu, informuje RNDr. Evžen Korec, CSc.

Pokud by tuto restrikci vláda schválila, šlo by o další zásah do práv majitelů bytů. Zatímco teď počet osob v bytě žádné normy neomezují, pro příště má to, jak se svým majetkem naložíte, určovat jakýsi úředník.

Jenže podle čeho? Kolik lidí ještě může žít v třeba v typickém bytě 2+1 o 60 metrech čtverečních? Dva rodiče, dvě děti a šlus? Nebo se smí přistěhovat i babička, ale dědeček bude muset zůstat někde jinde? Je to absurdní.

Je zřejmé, že ministrův návrh reaguje na některé nepoctivé pronajímatele, kteří zneužívají znevýhodněného postavení svých nájemníků a ždímají z nich, co se dá. S vizí maximálního zisku se přitom nechovají jako řádní hospodáři, nehledí na zvýšené opotřebení bytu, tedy svého majetku, a případně znehodnocování celého domu.

Jenže na praktiky této menšiny nepoctivých nesmí doplácet drtivá většina pronajímatelů, kteří dbají jak o svůj majetek, tak o komfort svých nájemníků.

Dalším problémem zvažované normy je to, že s sebou automaticky přinese další omezování práv, soukromí a domovní svobody. Jak budou úřady kontrolovat, kolik lidí v daném bytě žije? Bude hygiena s policejní asistencí vnikat do bytů a počítat tamní obyvatele? A jak potom ověří, kdo tam skutečně bydlí a kdo je jen na návštěvě, jak zřejmě bude znít nejčastější výmluva dotčených? To jsou jen některé z otazníků, které se nad tímto návrhem vznášejí.

Pokud tato nesmyslná norma projde, dopadne to tak, jak je v českém legislativním Kocourkově zvykem: jen další buzerace pro slušné lidi, kteří ctí zákony. Ti nepoctiví budou dál vysmátí.

Témata:  bydlení

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 22:13

Minimální mzda dál poroste. Ministerstvo řeklo, jaký má cíl

Minimální mzda má od začátku letošního roku novou výši, od ledna se zvýšila o více než tisíc korun. Ministerstvo práce a sociálních věcí má navíc stanovený jasný cíl ohledně dalšího navyšování nejnižšího výdělku v nadcházejících letech. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

Řada rodin se rozhoduje mezi bydlením v nájmu a pořízením vlastního domova na hypotéku. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody. Z pohledu budování majetku je vždy výhodnější pořízení vlastní nemovitosti na hypotéku. Při rozhodování mezi nájemním bydlením a pořízením vlastní nemovitosti na hypotéku většina lidí srovnává výši tržního nájemného s měsíční splátkou hypotéky. Která z částek je aktuálně vyšší?