Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Drzost zlodějů je nebetyčná. Jaké jsou jejich nejúspěšnější triky?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Jan Zýka / INCORP images

Drzost zlodějů je nebetyčná a k vloupání i krádežím často velmi sebevědomě používají osvědčené, ale i stále nové triky. Z praxe policistů i odborníků na ochranu domácího majetku vybíráme ty nejčastěji používané, stejně tak úplně nové. „Vedle stále oblíbených metod, jimiž jsou hrubá síla, vrtačka s páčidlem a nových jemných metod jako je například bumping, jsou mezi zloději stále populárnější také převleky a další triky, které často sázejí na anonymitu větších bytových domů a neznalost sousedů. Zloději se neváhají vydávat například za řemeslníky či podomní prodejce,“ říká Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení ze společnosti Next.

My jsme řemeslníci, nerušit

Je pravda, že zloději stačí dobrý převlek nebo trik a dostatečná dávka drzosti. Pak si může vzít své oblíbené nádobíčko – vrtačku a páčidlo – i za pravého poledne ve frekventovaném bytovém domě. „Nedávno například působila na Praze 7 skupina zlodějů, kteří se bezostyšně vydávali za řemeslníky. Na chodbě před vykrádaným bytem hlasitě telefonovali a předstírali, že nemají co skrývat. Lidem v domě proto nepřišlo divné, že je v bytě a před ním provoz a hluk,“ popisuje jednu z aktuálních metod Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení domácností z firmy Next.

Promiňte, spletl jsem si patro

Častou a funkční výmluvou, pokud někdo ze sousedů přistihne zloděje při práci nebo na obhlídce, je slušně pronesená věta „Promiňte, spletl jsem si patro nebo vchod“. „Takovéto triky fungují, protože obyvatelé větších bytových domů vpouštějí do domu vpodstatě každého slušně vypadajícího člověka bez otázky kam nebo za kým jde. Často tak nevědomky napomáhají loupeži,“ říká Ivan Pavlíček ze společnosti NEXT. Například muži ve středních letech, který byl přistižen při vynášení věcí z cizího bytu, zase dobře fungovala suverénně pronesená výmluva, že si jde vyzvednout své věci od bývalé partnerky. 

Pozor na falešné podomní prodejce

Dalším oblíbeným trikem zlodějů, jak se dostat do bytu, je vydávat se za prodejce výhodně nabízejícího své zboží. Když už ho oběť vpustí do bytu, není pro něj většinou problém dosáhnout svého a odcizit cennosti, telefony, peníze, doklady či klíčky od auta. Jaké je pak překvapení, když okradený sčítá škody. Zloději mají takovéto loupeže za přítomnosti obyvatel rádi, protože v tu dobu se jim nabízejí právě cenné osobní věci, které lidé mají jinak u sebe mimo domov.

„Podvodní podomní prodejci využívají také dalšího triku, kdy pod záminkou prodeje dodatečného zabezpečení dveří namontují poškozenému vložku, od níž mají duplikát klíče. Pak si jen vyčíhají, kdy je byt volný a vloupání ve vhodný čas dokonají. Lidé by si proto měli nejlépe u svého výrobce bezpečnostních dveří vždy dobře ověřit, zda dotyčný člověk je opravdu věrohodný zástupce jejich firmy, “ uzavírá Ivan Pavlíček ze společnosti Next.

Bezpečnostní dveře a zájem o okolí

„Jestliže máte na běžných dveřích zámkové vložky starší více než deset let, je vysoce pravděpodobné, že dveře zloději neodolají. Nepomůže vám ani dílčí výměna vložky za kvalitnější. Obecně platí, že zloději odolají pouze certifikované bezpečnostní dveře minimálně ve III. bezpečnostní třídě s vložkou a kováním minimálně ve stejné bezpečnostní třídě jako dveře samotné,“ říká Ivan Pavlíček a dodává:   „Velkým pomocníkem zlodějů je nezájem sousedů o dění v okolí. Proto doporučujeme udržovat dobré sousedské vztahy, které spolu s kvalitním zabezpečením zajistí vaši bezpečnost“.

Témata:  krádeže bydlení

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Novinky v nájemním právu: Jak se změní pravidla pro vyklizení bytu

Od poloviny roku 2025 má začít platit novela občanského soudního řádu, která přináší přínos pro pronajímatele. Nový institut rozkazu k vyklizení umožní nahradit klasickou žalobu v případech neoprávněného setrvání nájemce po skončení nájmu. Tato změna by měla usnadnit a zrychlit proces vystěhování neplatících či problematických nájemců, říká advokátka Kateřina Obertová z  advokátní kanceláře endors.