Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Koupě nemovitosti v dražbě je výhodná pro všechny strany

Bydlení, ilustrační fotografie
Bydlení, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Prodej nemovitosti v dražbě je moderní a rychlý způsob, který je navíc výhodný pro všechny strany. Takže pokud zvažujete koupi nemovitosti, měli byste se zajímat i o dražby, pomůžete nejenom sobě. Velkou výhodou je cena nemovitosti, která může být i 70 až 80 % tržní ceny. Ale zároveň je to výhodné i pro prodávajícího, protože na rozdíl od běžného prodeje trvá celý proces jen několik měsíců, což je nesrovnatelné například s prodejem přes realitní kanceláře. U nedobrovolných dražeb získá věřitel, například banka, podstatně větší částku než třeba v případě exekuce, a dlužník tak lépe pokryje své dluhy.

Oblíbené elektronické dražby realizují banky ve spolupráci s poskytovateli služeb, jako jsou například Eurodražby.cz, které poskytují potřebnou infrastrukturu, podporu a celý proces kompletně zajistí. „Banky sice stále využívají i fyzické dražby, ale v drtivé většině se již jedná o elektronické dražby. A nebude trvat dlouho a budeme se bavit výhradně jen o elektronické podobě. Odpadá nutnost jet na místo dražby, je možné se účastnit z pohodlí domova a navíc odpadají nejrůznější spekulace, že by se spolu mohli účastníci na místě domluvit a dražbu ovlivnit," říká Radim Hasman, předseda představenstva společnosti Eurodražby.cz, prvního dražebníka elektronických dražeb v České republice a lídra v oblasti nedobrovolných dražeb.

U dražených nemovitostí je možné získat podrobnější informace v inzerátech a je možné si nemovitost prohlédnout také osobně. V případě elektronické dražby získá zájemce od poskytovatele služeb přihlašovací číslo a heslo a seznámí se s celým dražebním procesem. V den aukce je možné se přihlásit v průběhu doby, kdy je otevřené dražební okno a umístit svou nabídku.

V průběhu dražby všichni vidí hodnotu nejvyšší nabídky a mohou odpovídajícím způsobem reagovat. Zvýšení lze provést pouze v násobcích stanovené částky pro příhozy. Po skončení dražby už nejsou povoleny další příhozy, pouze pokud byl poslední příhoz až těsně před vypršením limitu, mají další účastníci povoleno několik minut navíc na reakci a přehodnocení své nabídky. Jakmile dražba skončí, poskytovatel služeb kontaktuje vítěze licitace a domluví s ním další postup.

Aby se dražeb účastnili jen vážní zájemci, je potřeba předem složit jistinu, jejíž výši stanovuje dražební vyhláška,  vítěz pak doplatí zbytek peněz ve stanovené lhůtě. Celý proces dražby trvá obvykle asi jen dva až tři měsíce, ostatně rychlost je důvod, proč jsou dražby stále oblíbenější. S ohledem na krátké trvání musí mít zájemci připravené peníze. V případě úvěrů je proto potřeba zažádat v dostatečném předstihu. Dnes jsou k dispozici ale nejrůznější předschválené úvěry, takže se účastníci nevystavují žádnému riziku postihu a celý proces se zrychlí. Půjčit si lze i na jistinu a účast v dražbě, většina bank vychází v tomto směru vstříc.

Velkou výhodou dražeb je, že s pomyslným s klepnutím dražebního kladívka zanikají téměř všechny předchozí závazky spojené s nemovitostí. Kupující se tedy nemusí bát, že by zdědil nějaký nečekaný dluh. Dražba je v současné době běžný způsob koupě a prodeje nemovitosti.

Pokud tedy přemýšlíte o koupi bytu nebo rodinného domu, měli byste zvážit dražbu, pomůžete nejenom sobě.

Témata:  nemovitosti dražba

Související

Aktuálně se děje

16. září 2024 11:28

12. září 2024 20:53

Státní platy vs. firemní mzdy: 25 miliard na státní sektor a pravicová kritika Pekarové

Jednání o zvyšování platů státních zaměstnanců pokračují s cílem implementace od ledna 2025. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) uvedl, že zvýšení bude cílené na zaměstnance s nízkými a středními příjmy, nikoliv plošné. Odhady však naznačují, že státní rozpočet čeká náklad přes 24 miliard korun. Vyvstávají otázky, zda je navýšení o 8 procent rozumné v kontextu ztrátového státního rozpočtu, zvlášť když vláda usiluje o ambicióznější cíl než soukromý sektor.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy