Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nechte si opravit bytovku nebo panelák. Stát rozdává miliony

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Jan Zýka / INCORP images

Až deset milionů korun mohou jednotliví žadatelé získat v rámci programu Nová zelená úsporám. Lze je použít třeba na výměnu oken, zateplení fasád či výměnu neekologických zdrojů tepla za ekologičtější.

Bohužel většina bytových domů v České republice stále čeká na rekonstrukci. Vládní program Zelená úsporám podporoval doposud majitele rodinných domů. Jeho další kolo se ovšem poprvé zaměřilo také na bytové domy, prozatím ovšem pouze na ty pražské.

Zateplení či výměna oken jsou přitom z dlouhodobého hlediska velmi výhodné. Kromě toho, že taková investice zhodnocuje majitelům jejich majetek, přináší významné úspory energií. Moderní okna s dvojskly šetří až 12 % nákladů na vytápění. Okna s izolačními trojskly a s vylepšeným rámem až 20 % nákladů.

"Investice do vhodné izolace fasády, podlahy, nejvýše položeného stropu v domě, střechy a nových oken se vám vyplatí nejen z důvodu úspor za energie, ale zároveň také zlepšíte celkový vzhled vašeho domu a zvýšíte jeho tržní hodnotu. Nová okna vám přinesou také lepší užitné vlastnosti a vyšší komfort bydlení," říká Dagmar Jonášová, vedoucí oddělení obchodů s právnickými osobami z Raiffeisen stavební spořitelny.

Vláda na letošek vyhradila pro program Nová zelená úsporám 1,1 miliardy korun. A téměř polovina této částky, přesně 550 milionů, je určeno pro bytové domy v Praze, druhá polovina částky je určena pro rodinné domy. Žádost o dotaci musíte vyplnit elektronicky a to před zahájením, v průběhu nebo klidně až po skončení rekonstrukce. Nejpozději však do 31. října, kdy letošní kolo Nové zelené úsporám končí.

Stát bytovým družstvům nebo společenstvím vlastníků jednotek zaplatí maximálně 20 % řádně doložených výdajů. Žadatelé mohou dostat podporu až ve výši 10 milionů korun. Peníze dorazí do devíti týdnů po dokončení rekonstrukce.

Rekonstrukce bytového domu rozhodně není levnou záležitostí. Podle Jonášové stojí výměna oken 1,5 milionu. Zateplení fasády a oprava střechy může u velkého paneláku vyjít až na 17 milionů. Jak takovou opravu financovat, pokud bytové družstvo nebo společenství vlastníků jednotek nemají dost peněz, řešením je úvěr. Stavební spořitelny nabízí konzultace a zpracování technologicko-ekonomických rozvah, kde přesně zjistíte, na kolik rekonstrukce vyjde, jakou část lze pokrýt dotací a jak zbytek rekonstrukce financovat.  

Témata:  bydlení zelená úsporám

Související

Aktuálně se děje

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

29. dubna 2025 9:34

Hypotéka bez vlastních úspor: Jak dnes financovat 100 % ceny nemovitosti

Vlastní bydlení se stává luxusem. Ceny nemovitostí lámou rekordy a většina domácností nedosáhne na potřebnou hotovost pro vstup do hypotéky. Přestože banky dříve nabízely 100% financování, dnes od žadatelů vyžadují podíl z vlastních zdrojů. Oficiální důvody jsou jasné -  snižování rizika. Neoficiálně? Klienti si musí najít alternativní cesty, jak chybějící desítky či stovky tisíc pokrýt.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Města bez rodin. Nedostupné bydlení mění společnost

Vlastní byt býval cílem každé mladé rodiny. Dnes je realita jiná – ceny nemovitostí a náklady na hypotéky vylučují běžné domácnosti ze hry. Na trhu dominují bezdětné páry s dvěma nadprůměrnými příjmy, zatímco střední třída míří mimo centra měst. Tento posun má zásadní dopad nejen na dostupnost bydlení, ale i na podobu měst a celou společnost.