Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sedm mýtů o dražbách nemovitostí

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Dražby jsou stále oblíbenější metodou prodeje i nákupu nemovitostí, přesto stále koluje řada mýtů, které další zájemce odrazují. Přitom se jedná o rychlý a efektivní způsob, který se finančně vyplatí. O jakých mýtech jste možná slyšeli a jaká je realita? Informace přináší Eurodražby.cz.

Mýtus č. 1: V dražbě jsou prodávány pouze problémové nemovitosti

Když se řekne dražba nemovitosti, stále ještě si řada lidí představí nějakou problémovou nemovitost. S tím je spojený i pocit, že koupě v dražbě je parazitování na cizím neštěstí. Dražba ale pouze otevírá nové možnosti prodeje a je ideální volbou pro ty, kdo chtějí rychlý výsledek a zároveň chtějí mít prodej plně pod kontrolou. Jedná se o moderní metodu prodeje, která nabízí také propracovaný systém marketingu, který pomáhá s propagací nemovitosti.

„V dražbách prodáváme nemovitosti nejrůznějších typů i cen, od chat a rodinných domů až po luxusní nemovitosti. Je to rychlá, efektivní a stále populárnější alternativa k často zdlouhavému prodeji přes realitní kanceláře,“ říká Radim Hasman, předseda představenstva společnosti Eurodražby.cz.

Mýtus č. 2: Dražby jsou komplikované

Není nutné být odborníkem na dražby, skutečnost je totiž taková, že je kladen důraz na transparentnost a jednoduchost. Typickým účastníkem dražby nemovitosti jsou lidé, kteří se nikdy dříve podobné dražby neúčastnili.

Většina dražebních společností má na svých stránkách detailní informace a koupě v dražbě je velmi rychlá, uskuteční se většinou do týdne od poslední prohlídky nemovitosti. Majitelem se kupující stane hned v okamžiku příklepu.

Mýtus č. 3: Nákup v dražbě znamená kupovat zajíce v pytli

Kupovat v dražbě neznamená žádnou loterii. Nemovitosti jsou předem důkladně prověřené, stav je popsán ve znaleckém posudku, všechny závazky spojené s nemovitostí jsou známé a klepnutím dražebního kladívka navíc zanikají. Pokud některé z nich na nemovitostech zůstávají, je o této skutečnosti kupec předem informován. Takže žádná nečekaná překvapení.

„Před každou dražbou se konají dvě prohlídky dané nemovitosti, na kterou se mohou zájemci o koupi dostavit, nemovitost si prohlédnout a s naším realitním specialistou vše spojené s konkrétní dražbou osobně probrat,“ sděluje Radim Hasman.

Mýtus č. 4: Existují skryté poplatky a nevratné vklady

Prodej v dražbě vyvolává řadu planých obav, jednou z nich jsou i poplatky. Samozřejmě vždy záleží na konkrétní dražební společnosti, ale zájemci by měli hledat takového dražebníka, kde pro majitele neexistují poplatky a náklady a vše je zdarma.

Mýtus č. 5: Dražby jsou zmanipulované a předem domluvené

Spoustu lidí od dražby odradí pocit, že vše je zmanipulované a předem domluvené. Ovšem tyto představy vychází z nedostatečného pochopení dražebního procesu. Dokonce můžeme říci, že podvodných prodejů nemovitostí jsou stovky, ale jedinou 100 % bezpečnou koupi zajistí dražba. Mimořádný důraz je totiž kladen na serióznost a bezpečnost, protože porušení důvěry by zásadním způsobem poškodilo dražební společnost, což je riziko, který nikdo nepodstoupí.

Navíc dražby podléhají přísným regulatorním nařízením a zákonům, aby vše bylo transparentní a veřejné, není tedy prostor na podvody a machinace.

Mýtus č. 6: Na dražbu je nutné cestovat, protože elektronické dražby jsou jen pro IT odborníky

Pokud máte dojem, že kupovat nemovitost v elektronické dražbě vyžaduje nějaké speciální technické znalosti a dovednosti, pak se mýlíte. Stačí počítač s přístupem k internetu a během chvíle se můžete zúčastnit online dražby. Takže už žádná nutnost účastnit se dražeb osobně.

„Technologie posouvají dražby dopředu a usnadňují celý proces. Čísla mluví sama za sebe, elektronické dražby jsou stále oblíbenější a jejich počet neustále roste. Prodávajícím to umožňuje ukázat nemovitost daleko většímu počtu lidí a kupující mají možnost získat přes internet detailní informace, ke kterým by se třeba jinak nedostali,“ dodává Radim Hasman ze společnosti Eurodražby.cz.

Mýtus č. 7: Nemovitosti prodávané v dražbě jsou drahé

Při běžném prodeji lidé často nedokáží odhadnout cenu prodávané nemovitosti, promítají do ní citové vazby a své zážitky a neakceptují vývoj trhu, takže cena bývá nadsazená až o 50 %. Naopak v dražbě se ceny nemovitostí pohybují v rozmezí 70 – 80 % aktuální tržní ceny, takže pro kupujícího se jedná o optimální variantu.

Dražeb tedy není potřeba se bát, výhody stojí jednoznačně na straně lidí.

Témata:  bydlení dražba

Související

Aktuálně se děje

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

28. dubna 2025 12:40

Češi ročně investují 60 miliard do domácích mazlíčků. Výdaje rostou i kvůli inflaci

Nejvyšší inflace za posledních přibližně třicet let, která v Česku v uplynulých letech udeřila, se promítla i do nárůstu výdajů za psi a kočky. Za psa tak dnes běžná domácnost v ČR utratí průměrně zhruba 1500 korun měsíčně, za kočku zhruba polovinu této částky. Přitom alespoň jednoho psa vlastní na dva miliony českých domácností, alespoň jednu kočku pak bezmála 1,5 milionu domácností. Výdaje za „psa v obýváku“ tak činí přibližně 40 miliard korun ročně, kočky coby domácí mazlíčci pak v souhrnu vyjdou na přibližně 20 miliard korun.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Města bez rodin. Nedostupné bydlení mění společnost

Vlastní byt býval cílem každé mladé rodiny. Dnes je realita jiná – ceny nemovitostí a náklady na hypotéky vylučují běžné domácnosti ze hry. Na trhu dominují bezdětné páry s dvěma nadprůměrnými příjmy, zatímco střední třída míří mimo centra měst. Tento posun má zásadní dopad nejen na dostupnost bydlení, ale i na podobu měst a celou společnost.