Ceny nemovitostí stále stoupají, přesto se většina z nich prodá do měsíce

Ceny nemovitostí, včetně těch „z druhé ruky“, pokračují v růstu. Zároveň se nadále zkracuje čas, který stráví v nabídce. Aktuální průměrná cena napřímo prodávaného bytu je 54 tisíc na metr čtvereční, u domů pak 30,5 tisíc za metr čtvereční. Vyplynulo to z čísel portálu Bezrealitky, přes který lidé sami zrealizují kolem pětiny všech realitních transakcí. Tempo růstu se však zpomaluje a dává tušit, že cenový strop se postupně blíží. To však neplatí pro Prahu, která se trendům ve zbytku republiky vymyká takřka ve všech ohledech.

Diskuse: 1

Ilustrační fotografie
reklama

Průměrná cena prodaného českého bytu ve čtvrtém kvartálu vzrostla zhruba o 11 %, a to především v regionech, kde nemovitosti zůstávaly dlouhodobě pod cenovým průměrem. Tedy například v Moravskoslezském nebo Ústeckém kraji. Naopak v hlavním městě zůstala průměrná cena prodaných bytů stabilní, ve Středočeském kraji pak rostla 9% tempem.

Oproti tomu však průměrná cena prodávaných domů stoupla skoro o pětinu. Skokový nárůst zaznamenalo hned několik krajů včetně Prahy. Důvodem je především skutečnost, že kvůli nedostatku bytů se domy v sousedství měst dostávají do kurzu a vyhledávají je i majetnější zájemci. Majitelé tedy mají velký prostor pro zdražování.

To ostatně potvrzují i ceny podlahových ploch. Ty se v případě domů totiž kvartálně zvedly o 16 %. Průměrně tak metr čtvereční rodinného domu stojí 30,4 tisíce korun. V Praze za něj zaplatíte dokonce 73 tisíc. Nejlevněji – za 12 tisíc na metr – se domy prodávaly ve Zlínském kraji.

“Skokové zdražení má původ v kvalitnějších nemovitostech, které majitelé začínají prodávat na přímo, ale také zvýšenému zájmu rodin a jednotlivců, kteří nedosáhnou na bydlení ve městě. Je pravděpodobné, že zdražování u rodinných domů ještě není u konce a zájemci by tedy neměli váhat,” uvádí Hendrik Meyer, CEO portálu Bezrealitky.

U bytů se ceny za metr čtvereční zvedly jen nepatrně – o 4 %. Nejdražší Praha dnes nabízí byty od majitelů průměrně za 82,3 tisíc korun na metr, tedy o necelou čtvrtinu levněji, než kolik je cena průměrné novostavby. Středočeský kraj překonal 8 % růstem cen hranici 40 tisíc korun za metr, byty Jihomoravském kraji se pak zastavili na hodnotě těsně pod 52 tisíci korunami. Nejlevnější byty jsou pak tradičně v Ústeckém kraji, a to za 15 tisíc korun za metr.

“Ceny bytů naráží na svůj strop i v případě těch z druhé ruky. Předpokládám, že ještě mírně porostou, skokové zdražení už však neočekávejme. Na druhou stranu není na místě čekat ani na pokles cen. Obávám se, že současné ceny jsou v případě bytů víceméně trvalé,” zmiňuje Meyer.

Na svoje limity narazilo také nájemní bydlení. Pokud by měla být v nejexponovanějších lokalitách pohodlně uspokojená poptávka, bylo by potřeba o třetinu více nemovitostí nabídnutých k pronájmu. Mezikvartálně se tak na přímo pronajalo o 35 % bytů méně – vhodné domy a byty zkrátka chybí.

“Situace se bohužel nezmění a realitní trh napjatě čeká, zda se do nabídky dostanou postupně i další starší nemovitosti. Typově se jedná například o dvougenerační domy či atypické bytové i nebytové prostory, které však mohou sloužit k bydlení,” komentuje Meyer.

To reflektuje také rychlost prodeje a pronájmu. Ta se od minulého kvartálu ještě zvýšila. Naprostá většina nemovitostí najde kupce do měsíce, v případě pronájmu zmizí inzerát ve většině případů z nabídky do 14 dnů. Ty nejexponovanější nabídky bytů v hlavním městě mizí i v řádech hodin.

Loading...

Diskuze: Ceny nemovitostí stále stoupají, přesto se většina z nich prodá do měsíce

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 1, poslední 22.01.2019 09:12 Vložte komentář

Zobrazen poslední komentář. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky