Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Soud zrušil pokuty 1,07 milionu pro ministerstvo financí

Ministerstvo financí
Ministerstvo financí
Foto: Lukáš Henzl, MoneyMAG.cz

Krajský soud v Brně zrušil dvě rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), v nichž úřad vyměřil pokuty ministerstvu financí v celkové výši 1,07 milionu korun. ČTK to zjistila z úřední desky soudu.

Větší ze zrušených sankcí se týká zajištění podpory provozu integrovaného informačního systému státní pokladny pro rok 2013 a první čtvrtletí roku 2014. Ministerstvo nevypsalo otevřený tendr, což podle úřadu mělo. Od ÚOHS za to dostalo pokutu 820.000 korun, předseda Petr Rafaj rozhodnutí úřadu potvrdil a podaný rozklad zamítl.

Krajský soud v Brně zrušil i rozhodnutí, které stanovilo pokutu 250.000 korun za veřejnou zakázku na další rozvoj Informačního systému Auditního orgánu (ISAO) z přelomu let 2013 a 2014. I v tomto případě ministerstvo neoprávněně vypsalo jednací řízení bez uveřejnění, zakázka ale nesplňovala zákonné podmínky pro takový postup. I v tomto případě ministerstvo podalo rozklad a předseda úřadu jej zamítl.

Obě pokuty už ministerstvo financí zaplatilo, a to v roce 2017, kdy o případech rozhodl předseda ÚOHS. Podle rozhodnutí krajského soudu se ale úřad oběma případy musí zabývat znovu a vzít přitom v potaz právní názor soudu.

Pokud by při opětovném rozhodnutí úřad rozhodl jinak a pokutu nestanovil nebo stanovil v jiné výši, dostane ministerstvo peníze zpět.

Témata:  soudy Ministerstvo financí

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 19:38

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Kdo investuje v Česku do kryptoměn?

Podle výzkumu globální platformy pro sběr dat statista.com uvedlo v roce 2022 vlastnictví některé digitální měny 13 % Čechů. V roce 2021, kdy nejznámější kryptoměna bitcoin dosahovala jedněch ze svých nejvýznamnějších maxim, činil podíl kryptoměnových investorů dokonce 15 %. Data také ukazují, že majitelé kryptoměn v Česku se zajímají o technologie a mají zájem na řešení inflace nebo nedostupného bydlení.