Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Příjem žádostí do druhé výzvy programu COVID nájemné dnes končí

CZK
CZK
Foto: INCORP images

Podnikatelé mají dnes poslední možnost požádat o příspěvek na komerční nájem za třetí čtvrtletí kvůli nucenému uzavření z programu COVID nájemné. Příjem žádostí začal 21. října, původně měl skončit 21. ledna. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), které dotační titul připravilo, ale termín několikrát posunulo i v závislosti na spuštění příjmu žádostí do návazné čtvrté výzvy. Do té budou podnikatelé moci žádosti podávat od pátku.

V agendovém informačním systému MPO k 2. únoru u druhé výzvy COVID nájemné evidovalo 45.609 žádostí za 3,4 miliardy korun. Úřad jich k tomuto datu schválil 78 procent za 2,7 miliardy korun. Vláda na pomoc vyčlenila tři miliardy korun.

Prostřednictvím druhé výzvy programu stát podnikatelům přispěje za červenec, srpen a září kvartál 50 procent na nájem. Proti jarní výzvě, ve které podnikatelé podali 18.694 žádostí za 2,6 miliardy, odpadla podmínka slevy 30 procent od pronajímatele. Stále ale platí to, že při podání žádosti musí zájemce o dotaci doložit uhrazení alespoň poloviny nájmu. Maximální suma, o kterou je možné žádat, činí deset milionů korun.

Podpora z první a druhé výzvy se nesčítají. Na program se ale vztahuje tzv. dočasný rámec stanovený Evropskou komisí. Jedná se o maximální sumu, kterou může jeden žadatel získat z veřejné podpory. Její výše komise stanovila na 800.000 eur (asi 21 milionů Kč). Do dočasného rámce spadají programy COVID gastro uzavřené provozovny, COVID ubytování či COVID lázně.

Vzhledem k dalšímu uzavření provozů MPO připravilo třetí výzvu, ve které bude přispívat opět 50 procent na nájem, tentokrát za čtvrtý kvartál. Zahrnuty do programu budou nově také otevřené provozy s propadem tržeb za čtvrtý kvartál alespoň o 66 procent. Posuzovat se nebude spřízněnost osob. Nájemce a pronajímatel ale nesmí být totožná osoba. Evropská komise zároveň zvýšila limit podpory na jednoho žadatele na 1,8 milionu eur (asi 46,8 mil. Kč). Na třetí výzvu jsou opět připraveny tři miliardy korun.

Témata:  program COVID finance Peníze

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Kdo investuje v Česku do kryptoměn?

Podle výzkumu globální platformy pro sběr dat statista.com uvedlo v roce 2022 vlastnictví některé digitální měny 13 % Čechů. V roce 2021, kdy nejznámější kryptoměna bitcoin dosahovala jedněch ze svých nejvýznamnějších maxim, činil podíl kryptoměnových investorů dokonce 15 %. Data také ukazují, že majitelé kryptoměn v Česku se zajímají o technologie a mají zájem na řešení inflace nebo nedostupného bydlení.