Ministerstvo práce a sociálních věcí nadále důrazně varuje před falešnými SMS a e-maily

Ministerstvo práce a sociálních věcí nadále důrazně varuje před falešnými SMS a e-maily, které jsou prezentovány jako nabídka příspěvku na bydlení či jiné finanční pomoci. Obsahují odkazy na falešné webové stránky, které se pouze tváří jako oficiální web ministerstva. Objevují se také falešné weby, které vypadají jako ePortál České správy sociálního zabezpečení nebo Identity občana. Jediná správná doména ministerstva je mpsv.cz

Ministerstvo práce a sociálních věcí
reklama

Falešné webové stránky se snaží nalákat občany k poskytnutí citlivých osobních či bankovních údajů, jejichž zneužitím by útočníci mohli získat kontrolu například nad jejich bankovním účtem. Některé podvodné stránky působí velmi věrohodně. Grafická úprava těchto stránek napodobuje stránky MPSV, ČSSZ nebo Identity občana a dalších institucí.

Doporučujeme proto občanům kontrolovat a kriticky vyhodnocovat veškerá sdělení zaslaná elektronickými komunikačními kanály. „Zejména zdůrazňujeme, aby lidé kontrolovali adresu v adresovém řádku svého webového prohlížeče a osobní údaje zadávali pouze na webových stránkách, na kterých mají stoprocentní jistotu, že se nejedná o podvod,“ doplnil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Při aktivním předcházení podvodům spolupracujeme s policií a Národním CSIRT ČR. V situacích, kdy dojde k identifikaci falešné domény, reagujeme okamžitě a tyto domény blokujeme. Je ale důležité připomenout, že se každý týden objevují desítky nových podvodných stránek, které se snaží zneužít důvěry lidí. V případě, že na podvodné stránky narazíte, je možné je nahlásit prostřednictvím e-mailu posta@mpsv.cz. Další informace najdete zde.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky