Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kam ve středu ČNB zvedne sazby?

Česká národní banka
Česká národní banka
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Komentář Tomáše Volfa: Zítra zasedá ČNB, jaké jsou varianty a co rozhodnutí o sazbách přinese nového? Středeční labutí píseň pro staré složení bankovní rady bude možná znamenat nejostřejší jednání ČNB za dlouhá léta.

Aktuálně má hlavní 2T REPO sazba hodnotu 5,75 % a nikdo nepochybuje, že sazby půjdou zítra opět nahoru. Otázka je, jak moc se centrální bankéři odhodlají být přísní.

Zvýšení sazeb o 1 p.b. - Trhy počítají s tím, že by ČNB mohla zpřísnit měnovou politiku až o jeden procentní bod a zvednout sazbu na 6,75 %. Tomu by napovídal především fakt, že pod taktovkou nového guvernéra A. Michla nebudou mít jestřábi na růžích ustláno a tendence a ochota bankovní rady pokračovat ve zvedání sazeb bude nižší.

Zvýšení sazeb o více než 1 p.b. - Vcelku reálná je také možnost ještě prudšího zvýšení sazeb až k 7 %. Tato hranice se zdá být na první pohled už mimo rámec, ve kterém se ČNB pohybovala desetiletí, ale situace zdaleka není normální a vyžaduje tvrdá opatření. Proto je naprosto reálné, že sazby vzrostou dokonce nad tuto hranici. Pokud by ČNB šla až na 7,25 %, jednalo by se o jasný signál trhům, že odhodlanost bojovat s inflací je velmi silná. Poslední zasedání ve starém složení bude chtít možná zvýšit sazbu „do foroty“. Tento krok by zároveň uvolnil ruce právě novým členům rady, kteří se budou moci opřít o vyšší sazby a tlak na další zvedání nebude takový. Koruna by pak měla tendenci připisovat si zisky.

Menší zvýšení sazeb - Naopak nižší zvýšení sazeb než o 1 p.b. se nejeví jako reálné. Pokud by k tomuto scénáři přeci jen došlo, dalo by se to číst jako určité vítězství nového vedení bankovní rady a de facto jako její první rozhodnutí (i když ve starém složení). Pro trhy by to znamenalo negativní signál, že ochota ČNB řešit inflaci sazbami se podstatně vyčerpala.

Domácí meziroční spotřebitelská inflace se v květnu zastavila až na hranici 16 % a ceny průmyslových výrobců se zvýšily dokonce o 27,9 %. Německé průmyslové ceny vzrostly o 33,6 %, z čehož se dá vyvodit, že domácí ceny se budou v budoucnu posouvat i u nás svižným tempem nahoru. Jestliže jsme dnes zděšeni růstem cen o 16 %, za půl roku se ceny mohou zvedat až o 25 %. Vše záleží na vývoji války na Ukrajině a od toho se odvíjejících cen energií. ČNB může tyto tlaky pouze mírnit.

Témata:  Česká národní banka (ČNB) úrokové sazby

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

19. dubna 2024 14:49

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

„V posledním roce česká koruna výrazně oslabuje vůči oběma světovým měnám, ovšem v posledním měsíci se tento vývoj začal značně lišit,“ říká analytik BHS Timur Barotov.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Kdo investuje v Česku do kryptoměn?

Podle výzkumu globální platformy pro sběr dat statista.com uvedlo v roce 2022 vlastnictví některé digitální měny 13 % Čechů. V roce 2021, kdy nejznámější kryptoměna bitcoin dosahovala jedněch ze svých nejvýznamnějších maxim, činil podíl kryptoměnových investorů dokonce 15 %. Data také ukazují, že majitelé kryptoměn v Česku se zajímají o technologie a mají zájem na řešení inflace nebo nedostupného bydlení.