Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak investovat v roce 2020?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Rok 2019 byl z hlediska investic mimořádně vydařený. I díky propadu na trzích na konci roku 2018, zakončily všechny hlavní druhy aktiv rok 2019 ve dvouciferných černých číslech.

Ačkoli se hovoří o možné krizi, ekonomické ukazatele zásadnější korekci na akciových trzích v roce 2020nenaznačují. Naopak by v příštím roce měly znovu poměrně výrazně růst firemní zisky napříč všemi trhy. Případná korekce tak bude vyvolána dle mého názoru spíše politickými událostmi a bude založena na strachu než na fundamentálních základech. Zda taková korekce přijde či nikoli je ovšem ve hvězdách a v případě dlouhodobého investičního horizontu považuji akcie stále za nejbezpečnější přístav, tzn. za nejlepšího ochránce reálné hodnoty peněz, který umí investorům přinést reálné zisky. Běžnému investorovi bych doporučil globální alokaci kopírující index MSCI World nebo MSCI ACWI.Dluhopisy už dlouho příliš atraktivity nenabízí a tak tomu bude i v roce 2020. Za pozornost českého investora z pohledu ochrany majetku tak stojí akorát krátké české bondy a proti-inflační Dluhopisy Republiky. Za výnosem se musí vypravit na rozvíjející se trhy. Zajímavé by mohli být i velmi dlouhé US bondy. Ty ovšem nejsou příliš dostupné pro drobné investory a navíc s nimi český investor podstupuje měnové riziko. Nemovitosti v ČR se tváří draze a nabízí stále nižší výnos, ale s ohledem na politiku ECB a neměnící se stavební zákony neočekávám jejich výraznější cenovou korekci. Nemovitostní fondy tak mohou i drobným střadatelům nabídnout rozumný poměr výnos/riziko.

Aktivem, které může (a nemusí) na dění v roce 2020 naopak velmi vydělat je zlato. Dlouhodobě bych ho ovšem nepřeceňoval. Běžný investor ho navíc obvykle kupuje a prodává s marží a s měnovým rizikem.Celkově bych běžnému drobnému investorovi především doporučil především stanovit si důkladně investiční cíle a sestavit si s pomocí odborníka finanční plán. Dále bych mu doporučil uplatňovat investiční přístup. Dobrý finanční plán je dle mých zkušeností základ investičního úspěchu, protože umožní prodávat, když je investice zisková a mít investiční přístup v praxi znamená nespekulovat, který druh aktiv v příštím roce poroste a který naopak ztratí, protože v ročním horizontu se většině lidí nevyplatí mít své prostředky uloženy jinde než na bankovních účtech a v delších horizontech zase krátkodobé výkyvy ztrácí význam, říká Ivo Bečvář, investiční analytik SIRIUS FINANCE.

Témata:  investice ekonomika finance

Aktuálně se děje

16. května 2024 10:28

14. května 2024 19:38

14. května 2024 11:13

Srovnání cen mobilních tarifů, internetu a TV se vyplatí. Neutrácíte někde zbytečně?

Platby za telefon, internet a televizi jsou základními položkami většiny osobních a rodinných výdajů. Asi se bez nich zcela neobejdete, ale neutrácíte v některé z nich zbytečně? Chytrým srovnáním ušetříte jako jednotlivec stovky korun měsíčně, rodina i tisíce.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy