Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dochází k obratu likvidity centrálních bank?

Vývoj ekonomiky
Vývoj ekonomiky
Foto: Pixabay

KOMENTÁŘ: Po letech masivních nákupů aktiv ze strany centrálních bank a jejich monetární expanze se likvidita centrálních bank začala od druhého čtvrtletí 2018 smršťovat. Rozpětí této kontrakce bylo poměrně velké a v nejnižším bodě na počátku tohoto roku dosahovalo mínus 3,2 procentního bodu globálního HDP.

Se snižováním toku peněz kvůli monetárnímu zpřísňování začaly makroekonomické i tržní vyhlídky vypadat méně příznivě, chuť riskovat se snížila a řada investorů začala přemýšlet, zda akcie nejsou naceněny příliš vysoko. Nyní však dochází k mírnému obratu, říká Christopher Dembik, vedoucí oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank.

Snížená likvidita přispěla i k vyšším obavám z eskalace obchodní války a recese globálního obchodu. To nakonec vedlo k silnějšímu USD, což se dá považovat za protichůdný výsledek, protože obvykle by kvantitativní zpřísňování Fedu mělo mít větší dopad na Spojené státy než mimo ně. Jak ale všichni víme, v současném mezinárodním monetárním systému představuje USD problém všude s výjimkou právě Spojených států.

Na základě nejnovějších údajů si všímáme zajímavého vznikajícího trendu: dochází k pozvolnému obratu likvidity centrálních bank. Stále ještě je v hluboké kontrakci se všemi negativními dopady tohoto stavu pro trh, ale pomalu roste. V tuto chvíli je na mínus 2,5 procentního bodu globálního HDP. Nyní se hlavní část zlepšení připisuje injekci pozitivní likvidity ze strany Bank of Japan. Toto zlepšení však nemusí vydržet déle než následující dva až tři měsíce, protože likvidita centrálních bank může se zrychlením poklesu rezervních kapacit amerického finančního systému začít znovu klesat.Podíváme-li se však směrem do budoucna, objevují se již první signály, že podmínky likvidity centrálních bank by se v prvním a druhém čtvrtletí 2020 mohly výrazně zlepšit. Především díky akomodativnímu postoji centrálních bank, zejména po zřejmě brzkém obnovení kvantitativního uvolňování ze strany ECB a očekávaného snížení sazeb Fedu o 50 základních bodů před koncem tohoto roku. Pokud to bude potvrzeno – a stále je poměrně brzy – mohlo by to otevřít lepší vyhlídky pro rok 2020. Zajímavé je, že se také projevilo mírné zlepšení globálního úvěrového impulsu, který naznačuje obnovení růstu HDP v první polovině roku 2020, podpořené hlavně ekonomikou USA.

Témata:  ekonomika Saxo Bank banky

Související

Aktuálně se děje

14. dubna 2025 14:30

Evropa zdražuje vejce. Česko ale trhá rekordy, předběhlo i USA

Vejce v Česku zdražují nejvíce v EU, ba dokonce více než v USA kdykoli během tamní již několik měsíců probíhající vaječné krize. Podle analýzy společnosti Tradingpedia vejce v ČR mezi únorem a březnem letošního roku přidala na ceně 20,4 procenta. To je více než ve všech zemích EU. Vajíčka v Česku zdražují nejvíce ze všech zemí EU také v meziroční perspektivě, když oproti březnu 2024 zdražila o 44,4 procenta. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Donald Trump

Komentář

Trump náhle ustoupil od cel. Trhy zaskočil slabý dolar

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se zásadně přepočítala. Ve středu odpoledne středoevropského času bylo stále patrnější, že obchodní válku, kterou rozjela, nemá plně pod kontrolou. Alespoň podle vývoje kursu dolaru. Americká měna ji zradila. Trumpovi lidé čekali posilování dolaru, který ovšem místo toho oslaboval. Třeba česká koruna si vůči němu včera kolem půl čtvrté odpolední středoevropského času připisovala výrazné takřka procento.