ČNB vydává pamětní stříbrnou pětisetkorunu s motivem vozu Tatra 603

Česká národní banka (ČNB) dnes vydává pamětní stříbrnou minci v nominální hodnotě 500 korun s motivem osobního automobilu Tatra 603. V prodeji bude 30.000 kusů mince vyrobené podle návrhu Petry Brodské. ČNB o tom informovala na svých internetových stránkách. Prodejní cena bude vyšší než nominální, zohledňuje mimo jiné cenu stříbra nebo náklady na výrobu mince.

Česká národní banka (ČNB)

Mince o hmotnosti 26,1 gramu jsou vyrobené ze slitiny stříbra a mědi a pro ČNB je vyrobila Česká mincovna. Do prodeje půjdou ve dvou provedeních, která se liší povrchovou úpravou a provedením hrany.

Mince mají průměr 40 milimetrů, na lícní straně je ztvárněn automobil Tatra 603 z čelního pohledu. Rubová strana je rozdělena na dvě části, v horní je automobil ze šikmého pohledu a v dolní technický výkres automobilu z bočního pohledu a část technického výkresu automobilu z horního pohledu. Boční pohled na automobil je proveden jako vložený prvek černé barvy.

Mince s motivem Tatry 603 je součástí cyklu pamětních pětisetkorun, které jsou věnovány slavným dopravním prostředkům. ČNB vydává každý rok jednu minci této série. V roce 2021 šla do prodeje mince s motivem parní lokomotivy Škoda 498 Albatros, loni mince s motivem motocyklu Jawa 250. Pro příští rok ČNB plánuje minci s motivem tramvaje ČKD Tatra T3.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky