Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ČNB vydala pamětní zlatou minci s motivem hradu Buchlov

Hrad Buchlov uzavírá pětiletý cyklus zlatých mincí ČNB
Hrad Buchlov uzavírá pětiletý cyklus zlatých mincí ČNB
Foto: ČNB

Česká národní banka dnes vydala pamětní zlatou minci o nominální hodnotě 5000 korun s motivem hradu Buchlov ze 13. století. Jde o desátou a poslední zlatou minci z cyklu pamětních mincí Hrady České republiky. V tiskové zprávě o tom dnes informovala Česká národní banka. Vydáno je 3200 mincí v běžném a 8000 ve špičkovém provedení. Autorem mince je sochař a medailér Josef Oplištil.

Nominální hodnota mincí 5000 Kč není totožná s prodejní cenou. Ta je vyšší a zohledňuje především aktuální cenu zlata a náklady spojené s výrobou. Mince lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů ČNB. Například na stránkách České mincovny je u mince ve standardním provedení cena 25.690 korun a u špičkového provedení 26.090 korun.

Vedle hradu Buchlov vydala centrální banka v rámci série zlatých pamětních mincí Hrady České republiky mince s motivy hradů Kost, Bezděz, Bouzov, Pernštejn, Zvíkov, Rabí, Veveří, Švihov a Bečov nad Teplou. K výrobě všech mincí z cyklu ČNB použila 1653 kilogramů zlata.

"Každá zlatá mince z cyklu Hrady v sobě snoubí tři pozitiva - propagaci památky, uměleckou hodnotu mincí a uchovatele hodnoty. Hradní objekty byly vybrány na základě návrhů Národního památkového ústavu a reprezentují různé typy hradní architektury v České republice," uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok. Upozornil, že na jaře banka začne vydávat sérii zlatých mincí věnovaných vybraným městským památkovým rezervacím Čech a Moravy. "Na první z nich bude figurovat město Cheb," dodal guvernér.

Na lícní straně nové mince je vyobrazena silueta hradu Buchlov, do které jsou zakomponována stylizovaná heraldická zvířata z velkého státního znaku. Při pravém spodním okraji mince se nachází název cyklu HRADY, text ČESKÁ REPUBLIKA a značka České mincovny, která pro Českou národní banku mince vyrazila. Při levém spodním okraji je umístěno označení nominální hodnoty mince se zkratkou peněžní jednotky 5000 Kč.

Dominantou rubové strany mince je realistické zpodobení hradu. Při spodním okraji mince se nachází ročník ražby 2020 a text HRAD BUCHLOV, vyraženy jsou zde také iniciály autora mince.

Hrad Buchlov byl založen jako strategická obranná pevnost a středisko se soudní pravomocí. Hrad vystavěný na přelomu románsko-gotického období byl později přestavěn v renesančním slohu. V roce 1520 přešel do soukromého držení a od 16. do 18. století jej postupně vlastnily moravské rody pánů ze Žerotína, ze Zástřizl, Petřvaldských z Petřvaldu a Berchtoldů. Největší stavební úpravy provedl v 16. století rod ze Zástřizl. Státní hrad je od roku 2002 národní kulturní památkou.

Témata:  Česká národní banka (ČNB)

Aktuálně se děje

9. července 2024 11:05

8. července 2024 10:28

České stavebnictví se propadá. Ničí ho přílišná byrokracie

„Stavět v České republice je drahé, zdlouhavé a administrativně náročné. To může odrazovat velké zahraniční investory i české domácnosti, aby se pouštěli do nových projektů. Navíc stavebnictví nadále zatěžují stále relativně vysoké úrokové sazby a nedostatek pracovních sil,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Jak ušetřit v létě v domácnosti peníze? Na úsporné klimatizaci a levnější elektřině

Stále více českých domácností řeší horké letní teploty pořízením klimatizace. Jedná se o často nejefektivnější řešení, ale může také znamenat významný nárůst spotřeby elektřiny. Jak tedy vybrat energeticky úspornou klimatizaci a správného dodavatele elektřiny, aby se vám investice co nejrychleji vrátila? A aby vás co nejméně trápily účty za elektřinu?