Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stále častěji platíme kartou i za drobnosti

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Více než polovina nakupujících v českých obchodech používá platební kartu i při drobných nákupech. Podle reprezentativního průzkumu NMS Market Research vytáhne při platbě nižší než 200 korun z peněženky platební kartu šest lidí z deseti.

Protože většina obchodů nestanovuje minimální limity pro bezhotovostní platby, využívá kartu častěji i v případě částek pod 50 korun dokonce každý pátý Čech. Se vzrůstající popularitou bezhotovostních plateb naopak v posledních letech ubývá výběrů z bankomatů.

„S větší dostupností platebních terminálů a rozmachem bezkontaktních platebních karet v posledních letech postupně klesá potřeba lidí chodit si pro peníze k bankomatu,“ říká Roman Přeučil, produktový manažer Raiffeisenbank, pro kterou byl průzkum realizován. Téměř 90 % Čechů si vybírá hotovost buď stejně, nebo dokonce méně často než před dvěma lety. Každý sedmý (13 %) nepotřebuje hotovost vybírat nikdy, nebo jen zřídkakdy, a své nákupy hradí výhradně bezhotovostně, přičemž v roce 2015 se takto choval jen každý šestnáctý Čech (6 %). Naopak častěji než jednou za měsíc k bankomatu zajde 41 % lidí.

Nejvýraznější pokles výběrů hotovosti uvádějí lidé se středoškolským vzděláním, dále členové domácností s vyšším příjmem a vlastníci dvou a více karet – ve všech případech jde o téměř polovinu respondentů. „Mezi nejčastější důvody výběru hotovosti patří úhrady drobných nákupů a platby v místech, kde platební terminál není k dispozici nebo by mohl být nefunkční,“ doplňuje Roman Přeučil.

Obchodníci nemají s kartami problém

Na většině míst (87 %), kde mají lidé zájem zaplatit bezhotovostně, to podle nich bez problémů jde. Bez platebních terminálů jsou však velice často malí obchodníci, restaurace, kavárny, cukrárny, nebo trhy a trafiky. V některých případech musí lidé sáhnout po hotovosti také na poště či dokonce u některých čerpacích stanic. I z tohoto důvodu zůstávají pro tři čtvrtiny nakupujících nejpopulárnější velké prodejny, a to především u lidí s vyšším příjmem (82 %).

V současnosti se není třeba příliš obávat ani limitů pro použití karty. Jen 8 % obchodníků není podle průzkumu ochotno přijímat platby kartou za méně než 200 korun. „Od roku 2015 pozorujeme nárůst počtu lidí, kteří neváhají použít platební kartu i při platbě za drobnosti a částek nižších než 50 korun. Za nákup v hodnotě pod 200 korun zaplatí kartou více než polovina nakupujících. Většina lidí navíc uvádí, že by v případě dalšího rozšíření dostupnosti platebních terminálů používala platební kartu ještě častěji a v hotovosti vybírala jen menší částky jako určitou jistotu,“ uvádí Roman Přeučil.

Témata:  platební karty

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

16. dubna 2024 17:29

Bezpečnostní problémy společnosti Boeing přetrvávají. Akcie od začátku roku ztratily třetinu své hodnoty

Společnost Boeing (BA), největší světový výrobce letecké techniky, je opět pod drobnohledem veřejnosti kvůli nedávnému incidentu, kdy se za letu oddělil kryt motoru, což vedlo k nouzovému přistání. Tento incident se přidává k řadě bezpečnostních problémů, kterým společnost čelí, včetně lednového incidentu s oddělením dveří, k němuž došlo jen několik dní před vypršením dohody s ministerstvem spravedlnosti. Pokud úřady zjistí porušení dohody, může Boeing čelit znovuotevření smrtelných případů z let 2018 a 2019.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Kdo investuje v Česku do kryptoměn?

Podle výzkumu globální platformy pro sběr dat statista.com uvedlo v roce 2022 vlastnictví některé digitální měny 13 % Čechů. V roce 2021, kdy nejznámější kryptoměna bitcoin dosahovala jedněch ze svých nejvýznamnějších maxim, činil podíl kryptoměnových investorů dokonce 15 %. Data také ukazují, že majitelé kryptoměn v Česku se zajímají o technologie a mají zájem na řešení inflace nebo nedostupného bydlení.