Moderní technologie prostupují do všech sfér lidského života. Jinak tomu není ani ve světě financí. Používání bezkontaktních karet nebo internetového bankovnictví je tak zejména pro mladší generaci samozřejmostí. Ani čeští senioři ale nezůstávají pozadu.
Z aktuálních průzkumů vyplývá, že většina seniorů si peníze ukládá do banky a běžně spravuje své finance na internetu. Téměř polovina osob ve věku nad 55 let pak platí za svůj nákup kartou.
Stereotypní představy o tom, že senioři mají uloženy všechny své úspory doma a platí pouze v hotovosti, jsou minulostí. Aktuální průzkum společnosti UniCredit Bank například ukázal, že pouze každý pátý senior má doma hotovost vyšší než 5 tisíc korun. Stejně jako zástupci mladší generace má tak většina seniorů u sebe hotovost ve výši 500 až 2000 korun a úspory svěřuje bance. „Některé tuzemské banky dokonce nabízejí seniorům speciální seniorská konta. Jejich vedení však bývá poměrně nákladné. Běžnému důchodci, který chce mít přehled o svých příjmech a výdajích, popřípadě využívat bezhotovostní platby a internetové bankovnictví, se tak vyplatí hledat spíše běžné produkty. Ty nabízejí minimální poplatky za správu účtu i jednotlivé služby,“ vysvětluje Miloslav Kufa, jednatel společnosti Senior Safe, která poskytuje seniorům asistenční telefonické služby.
Internetové bankovnictví není seniorům cizí
Počet seniorů s připojením na internet stále roste. Dle aktuálních dat TGI-MML vlastní až 87 % lidí ve věku 55 až 65 let připojení k internetu, téměř třetina jich má pak internet v mobilu. I správa financí přes internet je tedy pro dnešní seniory stále běžnější. Z průzkumů společnosti UniCredit Bank vyplývá, že až třetina lidí nad 55 let běžně spravuje své finance online. Nárůst uživatelů internetového bankovnictví registruje také Český statistický úřad. Zatímco v roce 2011 spravovalo své finance po internetu zhruba 100 tisíc starobních důchodců, za dva roky jejich počet vzrostl o 60 tisíc. Pravidelný nárůst uživatelů internetového bankovnictví přitom ČSÚ zaznamenává i u osob starších 75 let. V evropském srovnání pak čeští senioři dosahují v oblasti využívání moderních technologií pro správu financí průměru. Nejvyspělejší jsou tradičně severské národy, naopak nejméně pokrokoví jsou senioři v Řecku, Rumunsku či Bulharsku.
Kartou platí polovina seniorů
Jak ukazují aktuální data Sdružení pro bankovní karty, počet vydaných platebních karet v České republice přesáhl v roce 2016 11 milionů korun. Nejvíce, zhruba 9,2 milionů vydaných karet pak dle sdružení tvořily právě karty debetní, které jsou nejčastěji používané k placení zboží. Též senioři výhod platebních karet využívají. Podle zjištění společnosti UniCredit Bank téměř polovina z nich zaplatí kartou vždy, kdy je to možné. Fenoménem posledních let je pak platba bezkontaktní. Objem bezkontaktních plateb u obchodníků se totiž oproti loňskému roku zvýšil téměř o 40 %.
Tři čtvrtiny Čechů poctivě spoří na důchod
Češi jsou dle aktuálních zjištění UniCredit Bank odpovědní rovněž v oblasti přípravy na důchod. Celkem 75 % z dotázaných lidí ve věku 40 až 55 let si na důchod pravidelně spoří, více než polovina navíc odkládá peníze i na spořicí účet. Češi také často využívají životní pojištění, zřízeno ho má přes 5 milionů obyvatel. Právě životní pojištění však podle odborníků ztrácí v případě seniorů svůj význam. „Životní pojištění má za úkol především suplovat příjem v případě nečekané události. Příjem v důchodu ovšem neovlivní ani dlouhodobá nemoc. Životní pojistka se tak vyplatí spíše ekonomicky aktivním jedincům, kteří potřebují podpořit v případě výpadku příjmů ze zaměstnání,“ vysvětluje Tomáš Kunc ze společnosti Senior Safe, jež seniorům nabízí zprostředkování finančního poradenství. Senioři by se tak dle něj měli soustředit spíše na neživotní pojištění, s jehož pomocí mohou ochránit svůj majetek. Investovat se tedy dle Kunce vyplatí do pojištění domácnosti nebo nemovitosti, užitečné je i pojištění vozidla.
Související
19. října 2024 18:37
15. října 2024 11:18
1. října 2024 9:48
10. září 2024 21:28
9. září 2024 6:07
29. srpna 2024 14:58