Obliba platebních karet v Česku rychle roste

Češi si postupně zvykají využívat karty i k drobným transakcím, stále častěji tak upřednostňují platby kartou před hotovostí či výběrem z bankomatu. Vyplývá to ze statistiky ČSOB, o které banka informovala ve čtvrtek.

reklama

Počet vydaných karet ČSOB ke konci června 2011 meziročně stoupl o 3,5 procenta na více než 2,08 milionu karet. Roste i počet transakcí platební kartou u obchodníků, a to o 25 procent na více než 22 milionu transakcí v prvním pololetí 2011. Spolu s transakcemi přes bankomat se jedná o 36 milionů uskutečněných transakcí.

„Nárůst počtu vydaných platebních karet si lze vysvětlit dvěma způsoby. Jedním je pohodlnost, se kterou je možné platbu kartou provést. Klient tak u sebe nemusí nosit velké množství hotovosti, jelikož u drtivé většiny obchodníků již lze platit kartou. Druhým důvodem pak je rozvoj nákupů na internetu v České republice," vysvětlil ředitel útvaru Karty ČSOB Peter Demjanovič.
 
Jak dodal, mnoho internetových obchodů už umožňuje zabezpečené platby kartou a další se přidávají. "Navíc Češi postupně získávají důvěru v tyto transakce nejen z vlastní zkušenosti, ale i na doporučení známých. Nemalé množství Čechů také nakupuje na zahraničních internetových obchodech, kde se bez platby kartou neobejdete,“ dodal ředitel.
 
Součástí tohoto trendu je i rostoucí objem transakcí, které klienti provedli pomoci platebních a kreditních karet u obchodníků. U debetních karet zaznamenala ČSOB v pololetí meziroční nárůst přes 17 procent na více než 19,5 mld. Kč. Podobný vývoj nastal také u počtu zadaných transakcí přes elektronické bankovnictví, který v prvním pololetí 2011 činil téměř 20 milionů, což představovalo meziroční nárůst o 27 procent. Elektronické bankovnictví v ČSOB využívá 1,2 milionů klientů.

S větším počtem platebních a kreditních karet má také spojitost širší síť bankomatů, které mohou klienti využívat. Ke konci června 2011 bylo v provozu celkem 805 bankomatů ČSOB a Poštovní spořitelny po celé České republice a 32 bankomatů umožňujících vklady na běžný či spořicí účet a kreditní kartu.

Témata: platební karty

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky